מהא כרכבי סבאח
מהא כרכבי סבאח

للمقالة بالعربية: كيف تحوّل خطاب الإنجازات الفرديّة الآن، لمحور السياسة الفلسطينية في إسرائيل؟

דפוסי ההצבעה באוכלוסייה הערבית אינם מנותקים מתהליכי הפוליטיזציה והשינוי החברתי והכלכלי בחברה הערבית הפלסטינית בישראל בשלושת העשורים האחרונים. שני התהליכים החברתיים המרכזיים הם עלייה משמעותית ברמת ההשכלה והתרחבות מעמד הביניים, וזאת במקביל לניידות פוליטית, הבאה לידי ביטוי בהופעתן של מפלגות ערביות, התפתחות מרשימה של ארגוני החברה האזרחית, התפתחות שיח המאתגר את הזהות האתנית היהודית של מדינת ישראל, שיח זכויות קולקטיביות של מיעוט ילידי, התרחקות מדפוסי ההצבעה למפלגות הציוניות ומודעות גוברת לכוח האלקטורלי, שאיתגרו מחדש את הגדרת אזרחותם של הפלסטינים במדינה יהודית. לנוכח כל זאת, נשאלת השאלה איך שיח ההישגים האינדיוודואליים נהפך כעת למוקד הפוליטיקה בחברה הפלסטינית בישראל.

התשובה נעוצה בתהליכים מקומיים, ארציים ואזוריים. התרחקות הולכת וגוברת מפתרון שתי המדינות, על רקע הסכמי השלום עם מדינות ערב ודעיכת סוגיית הכיבוש, עלייתו ונפילתו של שיח מדינת כל אזרחיה וכישלון ניסיונה של ההנהגה הפוליטית שהתאחדה ברשימה משותפת לעצב חזון פוליטי קולקטיבי, הכשירו את הקרקע לאלטרנטיבה פוליטית שאינה מחויבת לעוגן של זכויות קולקטיביות של מיעוט לאומי ילידי. התהליכים החברתיים והכלכליים סייעו לדבר. מעמדם האזרחי הנחות של הפלסטינים בישראל, ההדרה מתהליכי קבלת ההחלטות, האפליה המתמשכת בהקצאת תקציבים לפיתוח כלכלי ובקרקע ולבנייה, וכן העדר תוכניות התערבות למיגור האלימות — כל אלה גרמו לכך שהשינוי בעקבות הנהירה של צעירים וצעירות ערבים אל ההשכלה הגבוהה היה סלקטיבי, ולא כזה המקיף את כלל האוכלוסייה.

כך נוצר שסע חברתי בחברה הערבית — שלוש קבוצות נבדלות. הקבוצה הראשונה, שעברה ניעות חברתית וגם כלכלית בעיקר כתוצאה מרכישת ההשכלה הגבוהה, אימצה לעצמה דפוסי חיים מערביים ומערכת ערכים שוויונית בכל הנוגע למעמד האשה והיחסים בין שני המינים. לעומתם התפתחה לה קבוצת משכילים ומשכילות, שאימצו סגנון חיים שונה מדור הוריהם, אך בו־זמן הם משמרים את הזהות הדתית, המסורת הערבית, וחיי החברה המבוססים על השתייכות שבטית. הקבוצה השלישית היא זו שלא הצליחה להגיע אל פתחי ההשכלה הגבוהה. חלקה סובלת מעוני ומחוסר הזדמנויות לשיפור מצבה, אך לחלק אחר נפתחו הזדמנויות תעסוקתיות ששיפרו את מעמדו הכלכלי ואיפשרו שינוי בדפוסי הצריכה וסגנון החיים ללא ניעות חברתית שמאתגרת את המוסכמות החברתיות והתרבותיות.

תוצאות הבחירות האחרונות משקפת את עומקו של השסע החברתי־תרבותי הזה, ואת המשבר הפוליטי שבו שרויה ההנהגה הפלסטינית בישראל. משבר זה הגיע לשיאו (בעידודו של בנימין נתניהו, שזיהה את הסכנות הטמונות בדרישה לחזון לאומי קולקטיבי) בהיפרדות הרשימה המאוחדת (רע"ם) מהרשימה המשותפת, כאשר הראשונה מנהלת תעמולת בחירות המתאימה לאופיו של השינוי החברתי כלכלי שעובר על החברה הפלסטינית בשנים האחרונות: השגת שירותים ממשלתיים לצורך שיפור רמת החיים, סגירת פערים חברתיים וכלכליים ושמירה על המסורת נגד תהליכי שינוי שמסמלים את המערב ומאיימים על האותנטיות הערבית, כאשר כל זה מנותק מההקשר הלאומי הקולקטיבי.

אמנם לא היתה נהירה אדירה אחרי שיח זה, אך היעדרה של אלטרנטיבה פוליטית מקומית, שמצליחה לדבר אל רוב האוכלוסייה הפלסטינית בישראל, אם זה ברובד של אזרחותם הכמוסה והאיום הקיומי והתודעתי של חוק הלאום, ואם זה ברובד של אתגור ההדרה המבנית שבאה לידי ביטוי במוסדות החינוך, בתעסוקה, בקרקע ובבנייה, וכמובן באלימות ובפשיעה המחלחלות בכל פינה — השאיר חלק מהמצביעים הפוטנציאליים אדישים, ואת חלקם האחר מאוכזבים ונמנעים במכוון מכל השתתפות פוליטית.

מציאות זו מחייבת התגייסות והתארגנות מחודשת של הכוחות הפוליטיים והחברתיים בתוך המיעוט הפלסטיני, במטרה לייצר חזון פוליטי ולמנוע את ריקון המאבק הפוליטי מתוכנו ההיסטורי והלאומי, והפיכתה של המוביליות הפוליטית לסוג של עסקה, כאשר המנהיגים הפוליטיים משמשים כלא יותר ממתווכים בין חברתם לממסד להשגת הטבות שונות. תוצאות הבחירות האחרונות הן נקודת שבר בניידות הפוליטית החשובה שעברו הפלסטינים אזרחי ישראל במיוחד מאז תחילת שנות ה–90. על ההנהגה הפנימית ללמוד את הלקח, ולהתארגן מחדש אל מול שיח ההישגים האינדווידואליים, המרוקן את מאבקם של הפלסטינים מכל זכות קולקטיבית ובכך משרת את ההיסחפות ימינה של הממסד הישראלי.

ד"ר כרכבי־סבאח היא מרצה בכירה במחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטת בן־גוריון בנגב, ומנהלת יחידת המחקר בפורום הכלכלי הערבי

للمقالة بالعربية: كيف تحوّل خطاب الإنجازات الفرديّة الآن، لمحور السياسة الفلسطينية في إسرائيل؟

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

BW אמזון רחפנים 256

החבילה מתעכבת: למה הרחפנים של אמזון עוד לא סיפקו את הסחורה

קראק פאי הקלאסי של גוז' ודניאל

משחקים עם קראק פאי: ארבעה מתכונים לעוגה הממכרת

הדרך הקלה והטובה ביותר להימנע מקרני השמש היא להפחית את החשיפה הישירה

מה ההבדל בין כתמי שמש לנמשים ומה גורם להם?

כפר בדואי במעלה נחל אוג, ב-2015. הכרזה על שמורת טבע בגדה מגבילה את אופני השימוש המותרים בקרקע

ישראל הכריזה על שמורת הטבע הגדולה ביותר בגדה מאז הסכמי אוסלו

פיירוז נאשף. "תמיד נמשכתי ללימודי שפות"

"בגיל 23 עברתי לעיר עם 24 מיליון תושבים. הכל בה שונה ממה שהכרתי"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"