הצנזורה בשירות סוחרי הנשק

יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נשיא הפיליפינים רודריגו דוטרטה מחזיק ברובה גליל. הצנזורה מגינה על עסקאות עם רודנים
נשיא הפיליפינים רודריגו דוטרטה מחזיק ברובה גליל. הצנזורה מגינה על עסקאות עם רודניםצילום: Bullit Marquez / AP
יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן

לפני כחמש שנים פירסמתי ידיעה על עסקת נשק של חברת "אירונאוטיקס", שכללה חשדות להתנהגות עבריינית מצדה. החברה, שלאחרונה נרכשה בידי "רפאל", מייצרת, בין השאר, כלי טיס בלתי מאוישים (כטב"מים) חמושים, ש"מתאבדים" על המטרה. העסקה שבה מדובר נעשתה עם מדינה באסיה וכדי לקדמה, עברו מנהלי החברה, על־פי האישומים, על החוק והנהלים של משרד הביטחון. בעקבות הכתבה פתחו המשטרה והפרקליטות בחקירה, שהובילה להגשת כמה כתבי אישום. המשפט טרם החל.

הידיעה, כולל שם המדינה, אושרה על ידי הצנזורה. ואולם, מיד לאחר הפרסום מיהרו המשטרה והממונה על הביטחון במערכת הביטחון (מלמ"ב) לבית משפט השלום בראשון לציון וביקשו להוציא צו אסור פרסום גורף. זאת, על אף שהסיפור כבר פורסם, כאמור, וזכה להרחבה בעוד כלי תקשורת בישראל ובעולם. השופטים, במהלך מגוחך ואבסורדי, שכמו נלקח מהספר "מלכוד 22", קיבלו את עמדת המשטרה ומערכת הביטחון. גם הצנזורה, בעקבות לחץ כבד שהפעילו המוסד והמלמ"ב עליה, שינתה את עמדתה וקבעה כי הפרסום פוגע בביטחון המדינה וביחסי החוץ שלה.

הכניעה של הצנזורה, ולא בפעם הראשונה, היתה עוד עדות לחולשתה והתרפסותה בפני מערכת הביטחון. לכן היה זה מרענן ומעודד בשבוע שעבר לקבל הודעה מהצנזורה, שלפיה היא מסירה את האיסור, שהוטל זה כ–30 שנים על התקשורת, לפרסם כי לישראל יש כטבמי"ם תוקפים. אפשר שבשנים הראשונות, לאחר שהתעשיות הביטחוניות וצה"ל פיתחו והפעילו את הכטבמ"ים (אז הם נקראו מטוסים ללא טייס — מל"טים, ומטוסים זעירים ללא טייס — מזל"טים) היתה הצדקה לשמור בסוד את דבר קיומם, כדי לשמר את היתרון האיכותי והעליונות המבצעית של ישראל. ואולם, בהדרגה, כשהכטב"מים הופעלו בכל זירות המלחמה, הסוד נחשף. כל העולם, כולל אויבי ישראל, ידעו שהיא מרבה להשתמש בהם.

לכן דרישת הצנזורה מכלי התקשורת בישראל להשתמש במנטרה "לפי פרסומים זרים" נהפכה לבדיחה על חשבון הציבור בארץ. היא מעידה על ההנחה שמנחה את הצנזורה, ולפיה העיתונאים הישראלים הם דוברים של מערכת הביטחון. בכך היא הופכת אותם שלא מרצונם "לשותפי סוד" ומסרסת את עצמאותם. עיתונאי ישראלי, כמו עיתונאי בכל מדינה דמוקרטית, אמור לפרסם מידע ולפרשנו והפרסום לא אמור להוות עדות לאישור רשמי בדבר נכונותו.

ההחלטה בעניין הכטב"מים התקבלה על ידי הצנזור הראשי, תא"ל דורון בן ברק, לפני שפרש מתפקידו. היא, כאמור, מבורכת, אך עליה להיות רק בבחינת צעד ראשון. יש עוד כמה נושאים שעל הצנזור החדש, תא"ל קובי מנדלבליט, לגרוע מהרשימה של "טעוני הגשה" לאישור הצנזורה. אחד מהם הוא עסקאות נשק.

הצנזורה ממשיכה מעת לעת לפסול מאמרים שעוסקים בנושא או לאלץ את התקשורת בישראל להסתמך שוב על "פרסומים זרים". אין עוד מדינה מערבית דמוקרטית שאוסרת על העיתונות שלה לפרסם מידע על מכירות נשק.

הנה עוד דוגמה לפגיעה בחופש הביטוי, שנעשית תכופות באופן שרירותי עד כדי חוסר היגיון, של הצנזורה. לפני יותר מעשור היא פסלה לי, בהוראת מנכ"ל משרד הביטון אז גבי אשכנזי, ידיעה על ביקור של משלחת של ראשי מערכת הביטחון של הודו, שבאו לישראל כדי לחתום על עסקת נשק גדולה. הנימוק היה שהפרסום יביך את ממשלת הודו. אבל מבוכתן של ממשלות זרות אינה צריכה להיות להיות שיקול צנזורלי.

עסקאות נשק הן בעיקרן עניין כלכלי או מדיני, ולמעשה ברוב המקרים נימוקי הצנזורה, ולפיהם פרסום אודות עסקת נשק יפגע ביחסי החוץ או הביטחון של ישראל, הם רק תירוצים קלושים. בפועל, האיסור נועד למנוע מבוכה מממשלת ישראל, שמטפחת באמצעות "דיפלומטית הנשק" שלה קשרים נלוזים עם משטרים רודניים, שפוגעים בזכויות אדם. זה קרה בשנות ה-70 השבעים עם משטר האפרטהייד בדרום אפריקה, עם חונטות צבאיות בדרום אמריקה ומרכזה בשנות ה–80 וה–90, ובעשור האחרון עם הכת הצבאית במיאנמר ועם מדינות לא דמוקרטיות בעולם הערבי.

בהתנהגותה, מגינה הצנזורה על משטרים מפוקפקים, מסייעת לסוחרי נשק ישראלים ותורמת בעקיפין להשחתת מידות מוסרית ולשחיתות ואף לעבירה על החוק. שהרי אין כמעט עסקת נשק עם רודן או ממשלת בעייתית, שלא כרוך בה שוחד.

ישראל היא מדינה חזקה מספיק, כדי להתמודד עם פרסומים שאינם לרוחן של הממשלה או מערכת הביטחון. בניגוד לחרדה המדומה והמניפולטיבית של מערכת הביטחון, פרסום זה או אחר לא ימוטט את המדינה. על הצנזורה לזכור שהיא רשות עצמאית, ואף שהצנזור הראשי לובש מדים וממונה על ידי שר הביטחון, הוא אמור להפעיל שיקול דעת בלתי תלוי, ולא להיכנע לגחמות של מערכת הביטחון. אחרת, הוא מועל בתפקידו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ