התגרות שקופה בגילה

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

בעיצומה של מערכה דיפלומטית אמריקאית-ישראלית לגיבוש רוב חוסם נגד הפנייה הפלסטינית החד-צדדית למועצת הביטחון, אישרה הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בירושלים את הקמתן של 1,100 יחידות דיור במורדות הדרומיים של שכונת גילה. ההחלטה החד-צדדית התקבלה בשעה שהקוורטט ממתין לתגובותיהם של הצדדים למתווה חדש, שנועד להציל את פתרון שתי המדינות ולמנוע סבב נוסף של אלימות.

סוגיית הבנייה בהתנחלויות עודנה מכשול מרכזי בדרכו של התהליך המדיני. יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס, הודיע שהקפאת הבנייה היא תנאי לחידוש המו"מ. מבחינתם של הפלסטינים, את שאלת הריבונות במזרח ירושלים יש ללבן במו"מ על הסדר הקבע. גם הקהילה הבינלאומית, כולל ארה"ב, אינה מכירה בהחלת החוק והמינהל הישראלים על מזרח העיר.

שרת החוץ האמריקאית, הילרי קלינטון, והממונה על קשרי החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, הצטרפו למחאה הפלסטינית על ההחלטה להרחיב את גילה. הרביעייה הבינלאומית הזהירה שהדבר מסכן את המאמצים להשיג הסדר שלום. בנימין נתניהו דחה את הביקורת באומרו שגילה איננה התנחלות, אלא שכונה ירושלמית השוכנת חמש דקות ממרכז העיר. הוא הזכיר שכל ממשלות ישראל בנו בשכונות כאלה. אכן, ממשלות ישראל לדורותיהן בנו אלפי דירות בשכונות היהודיות במזרח ירושלים. אותן ממשלות גם הזרימו מיליארדי שקלים להקמת התנחלויות ברצועת עזה ובגדה. המדיניות קצרת הרואי הזאת היא אחד המכשולים למימוש פתרון שתי המדינות על בסיס קווי 67'.

שורה של הסכמים בינלאומיים שישראל חתמה עליהם מחייבים את הממשלה להימנע מצעדים חד-צדדיים בנושאים שהוסכם שגורלם ייקבע במו"מ על הסדר הקבע. על ממשלת ישראל לזכור שההתחייבות הזאת מתייחסת גם למזרח ירושלים. הפרתה פוגעת באמון, מערערת את קריאת ראש הממשלה לחידוש השיחות, ואף עלולה להיות הרת אסון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ