הלקח של תנובה

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

המחאה הצרכנית יכולה לרשום לעצמה היום הישג גדול אחד: העצמת כוח הצרכן מול היצרן. מהיום חברות גדולות כבר לא יוכלו לקבל החלטות על העלאת מחירים בלי להביא בחשבון את תגובת הצרכן. היום כל המנהלים מבינים, שאם יפריזו בניצול כוח השוק שלהם ויעלו מחירים מעבר לסביר, הציבור יתמרד, יטיל חרם ויפגע בחברה. לפעמים היו"ר או המנכ"ל ישלמו גם מחיר אישי, כמו במקרה של תנובה וזהבית כהן, שנאלצה שלשום להתפטר מתפקידה כיו"ר החברה.

כהן ניצלה היטב את הכוח המונופוליסטי של תנובה והעלתה את מחירי מוצריה באופן חד בשנים האחרונות. אבל רק עכשיו, לאחר חודשים של מחאה וחרם, הודיעה תנובה על הורדת מחירים מסוימת. הואיל ותנובה היא החברה מובילה בענף הלכו בעקבותיה מיד גם שטראוס וטרה.

השאלות כעת הן, איך להבטיח שההורדה תיהפך להורדה קבועה, ומהו "מחיר הוגן" למוצרי החלב. התשובה נמצאת רק במקום אחד: בתחרות משוכללת. לכן במצב שבו אין תחרות כזאת, כמו בענף החלב, שהוא ענף בעל אופי קרטליסטי, בתחרות מוגבלת, יש לשאוף להגדלת רמת התחרות.

זאת ניתן להשיג רק על ידי פתיחת השוק ליבוא חופשי, בלי מכס ובלי כל הגנה אחרת. כי כשיבואנים יוכלו לייבא מוצרי חלב מאירופה, ייאלצו שלוש החברות הגדולות בענף להתייעל, לחסוך ולהוריד את מחיריהן לרמת המחירים בעולם, לאורך זמן ובאופן קבוע. יש גם לקבוע סעיף מיוחד, שימנע מתנובה, שטראוס וטרה להפוך ליבואניות; כי אם זה יקרה, לא תהיה שום תחרות.

אתמול דנה הממשלה בדו"ח טרכטנברג. על השרים וחברי הכנסת להבין, שהמקרה של תנובה קשור באופן ישיר לדו"ח. כי בדו"ח יש פרק מיוחד, העוסק במלחמה במונופולים ובעידוד התחרות באמצעות הורדת מכסים ופתיחה המשק ליבוא מתחרה.

לכן אימוץ התפישה הקיימת בדו"ח טרכטנברג יאפשר יבוא מוצרי מזון מעובדים, כולל מוצרי חלב, מה שיביא להורדת מחירים ולהעלאת רמת החיים של האזרחים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ