המחאה - סוף?

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

פירוק מאהל הדגל של תנועת המחאה בשדרות רוטשילד בתל אביב שלשום היה מחויב המציאות. גם מי שחרדים לגורל קומץ יושביו הנותרים, מרביתם חסרי בית, לא היה יכול להסכים להמשך קיומו של המאהל, שהתרוקן מרוב יושביו ותכניו, בלבה של העיר. אבל מעשה הפינוי היה גם סמלי: הוא סימל את קץ מחאת הקיץ במתכונתה המוכרת.

כפי שהדברים נראים עכשיו, תנועת המחאה העממית הגדולה בתולדות ישראל, שהתיימרה לחולל מהפכה חברתית עמוקה, הופכת בהדרגה ללא יותר ממרד צרכנים נגד חברת תנובה. התפטרות יו"ר החברה זהבית כהן והורדת מחירי מוצרי החלב שלה הן אכן הישגים ראויים, אבל אין בהם כדי להלום את יומרת המחאה שהיתה נרחבת הרבה יותר. גם העובדה שמלבד סתו שפיר הראויה לציון, יתר מחוללי מחאת הקיץ, הדמויות שהפכו לסמלה, נעדרו ממעמד הפינוי ברוטשילד, מוכיחה שעל התנועה מרחפת סכנת דעיכה. מנהיגי המחאה היו צריכים להפגין הזדהות עם המפונים במאהל שבו הכל החל.

סכנת התמוססותה של המחאה באה לידי ביטוי גם בעובדה שאפילו דו"ח טרכטנברג, שלא ענה על כל דרישות המחאה, אבל ראש הממשלה התחייב לאמצו, לא זכה שלשום ברוב הדרוש לאישורו בישיבת הממשלה. פינוי אוהלי רוטשילד ודחיית ההצבעה בממשלה מבשרים רעות. הם עלולים להמית סופית את התנועה הכי מעודדת שצמחה בישראל בשנים האחרונות, זו שעוררה לרגע את החברה האזרחית מתרדמתה הממושכת. אם כך יהיה גם בהמשך, לא יישאר דבר מתנועת המחאה, זולת כמה הוזלות מחירים.

על הממשלה לאשר בהקדם את דו"ח טרכטנברג כרוחו וכלשונו. על השרים שמתנגדים לו משיקולים שונים, ובהם שיקולים פוליטיים צרים, לדעת שהם מחבלים בהישגי המחאה שכמעט כולם יצאו בשבחה. מנגד, על מנהיגי המחאה למהר ולחזור לפעילות נמרצת, כדי שכל עמלם לא יהיה לשווא. לא מדובר רק בעתיד המחאה, מדובר בעתיד החברה בישראל וכישלון עכשיו יהיה בלתי הפיך לשנים ארוכות.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ