לעצור את ההתחרדות

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

התארגנותם של מורים ומחנכים בזרם הממלכתי-דתי כנגד ההקצנה החרדית-לאומנית (טלילה נשר, "הארץ", 7.10), מבטאת מצוקה שמעורר תהליך הנמשך זה יותר מעשור: התרחקות החינוך הממלכתי-דתי מהממלכתיות והיסחפותו לחרדל"יות, ששורשיה בהתנחלויות ובסביבתם הרוחנית של רבני יש"ע.

הציבור הדתי המתון סובל כבר שנים מהכפייה החרד"לית. זו מגדירה את המתונים כ"חלשים", מאשימה אותם בחוסר צניעות, כופה הפרדה בין בנים ובנות בבתי הספר ובתנועת בני עקיבא, אך בעיקר מנהלת מאבק תוקפני נגד רעיונות פמיניסטיים, ומערערת כל הישג בתחום מעמד האשה.

חלק מהכפייה הזאת נחשף לפני שנים אחדות, כשצה"ל נכנע והתיר לחניכי ישיבות הסדר ללבוש ציציות מעל למדים, ובאחרונה כשצוערים דתיים עזבו אירוע בגלל שירת נשים. אלה רק חלק מהביטויים המעידים על שינוי העומק המסוכן המתחולל בקרב הציבור הדתי-לאומי.

החרד"ליות אינה יודעת פשרות. היא כורכת חרדיות פנאטית ולאומנות פנאטית לא פחות, מגנה כל אורח חיים אחר ושוללת כל סמכות פרט לרב, באופן העשוי לבייש את הקהילות השמרניות ביותר באורתודוקסיה החרדית. והואיל והציבור הדתי-לאומי מרוכז ביישובים, קהילות ושכונות לא גדולים, הלחץ שמפעילה עליו החרד"ליות כבד במיוחד.

תהליך זה, המקים חומה בצורה מול ערכים ליברליים והומניסטיים, ולמעשה נגד הממלכתיות, זוכה לעידוד ממשלתי בוטה. משרד החינוך בחר, מחולשה או משיקולים פוליטיים, לא לחזק את בתי הספר ה"רגילים" של החינוך הממלכתי-דתי, והניח ל"תורניים" לשגשג. עתה הגדיל שר החינוך גדעון סער לעשות, ומינה את הרב החרד"לי יהודה זולטן למפקח ומרכז מקצוע היהדות בחינוך הממלכתי-דתי.

אם יפקיר סער את ההורים והמחנכים המנסים עתה לעצור את הסחף, הוא יישא באחריות להחרפת ההקצנה. הפתרון איננו בחלוקת החינוך הממלכתי-דתי לשני זרמים, אלא בהחזרת הממד הממלכתי לחינוך הדתי-לאומי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ