לעצור את הגל

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

משני עברי הקו הירוק, מהגדה המערבית דרך טובא זנגריה ועד יפו, שוטף את הארץ גל טרור. עדיין לא טרור רצחני, כי איש טרם נפגע מהמעשים הנתעבים המסתופפים תחת הכותרת המיתממת "תג מחיר", אבל התכלית והתוצאה ברורות, ונראה שסופן שיביאו גם לקורבנות בנפש.

פעולות הטרור בתוככי ישראל הן ביטוי לגלישת התרבות האלימה שהתפתחה מעבר לקו הירוק במהלך עשרות שנות כיבוש. את התזמון אפשר להבין על רקע החקיקה הגזענית והאנטי דמוקרטית של הכנסת הנוכחית. המסר שהועבר הוא שהאזרחים הערבים אינם לגיטימיים. אסור לשלטונות לתייק את סדרת הפגיעות באתרי דת וקבורה של מוסלמים ונוצרים בקובץ "פלילי, עבירות רכוש". אלה עבירות ביטחוניות העלולות לשסות קהילות אלה באלה ולהצית תבערה גדולה, דתית-לאומנית. כוחות הביטחון נערכו היטב לכבות תבערות כאלה בחודש שעבר, על רקע המהלכים באו"ם להכרה במדינה פלסטינית. דומה שיש בישראל חוגים קיצוניים שהתאכזבו מכך שהעימות האלים מתמהמה. הללו החליטו לנקוט יוזמה משלהם, להתגרות באנשי צבא ומשטרה בשטחים ולהתסיס את הציבור הערבי ביישוביו שלו ובערים מעורבות, כדי לחולל מהומות.

הפיגוע בטובא זנגריה היה אירוע ראשון מסוג זה. אין ודאות שחילול הקברים ביפו משתייך לאותה תופעה - המשטרה חוקרת גם אפשרות של בריונות על רקע מקומי או אחר. חקיינות של "תג מחיר" אינה מחייבת הכנות או מיומנות; די בקצת צבע ובהרבה חוצפה גזענית, המוהלת שנאת ערבים בקנאת זרים או עולים, וביריבות ממגרשי הכדורגל. אך דווקא מפני שהשתהות בלכידת האחראים למעשה עלולה לעודד חקיינים נוספים, במקומות אחרים, נדרשת פעולה מודיעינית, חקירתית ומבצעית מהירה של המשטרה והשב"כ, שתעשה שימוש באמצעים המיועדים ללחימה בטרור. בלי פעולה חדה ונחושה, בגיבוי פרקליטות המדינה ובתי המשפט, עלול הטרור להכות שוב ולממש את הכוונות הזדוניות של מחולליו.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ