לחזור לבתי החולים

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

המשך מאבק הרופאים גם לאחר שנחתם הסכם קיבוצי מחייב וגל ההתפטרות של הרופאים המתמחים מלמדים על אובדן דרך וזלזול בערכים של חוק, צדק ומוסר. מדובר בהסכם שנחתם כדין בין יו"ר ההסתדרות הרפואית, ליאוניד אידלמן, לבין האוצר לאחר חצי שנה של עיצומים והשבתות וקיבל גושפנקא של בית המשפט העליון, שאף אמר שהסכם כזה שקול לחוק. התנהגות המתמחים משמעותה אנרכיה, וכך גם הודעת הרופאים הבכירים על כך שלא יאפשרו פעילות סדירה בבתי החולים, מתוך הזדהות עם המתמחים.

גם בלי להתייחס לנימוק החוקי, הרי שמדובר בהסכם נדיב והוגן, ששום קבוצת עובדים אחרת במגזר הציבורי לא זכתה לקבל כמותו. מדובר בתוספת שכר ממוצעת של 47%, שתשולם במשך תשע שנים. עיקר הסכום (70%) ישולם בשלוש השנים הראשונות להסכם, מה שהופך את התוספת לריאלית ומשמעותית.

כמו כן יתווספו למערכת אלף תקני רופאים, במטרה להקטין את העומס, מספר התורנויות יוגבל לשש בחודש, והעיקר - בוצעה מהפיכה אמיתית בהקצאת המקורות: יותר לפריפריה ויותר למקצועות רפואיים במצוקה.

אידלמן לא רצה שכל הרופאים יקבלו תוספת זהה. הוא דחף לכך שרופאי הפריפריה ישתכרו כ-20% יותר מאשר הרופאים במרכז; שהרי בפריפריה יש פחות אפשרויות לעבודה פרטית. ההסכם גם נותן שכר גבוה יותר למקצועות במצוקה כמו הרדמה, טיפול נמרץ, כירורגיה, רפואה פנימית, פתולוגיה וגריאטריה, וגם זה צודק. ההסכם אף משפר את הטיפול שיקבל הציבור בבתי החולים בשעות הערב והלילה: מעכשיו גם רופאים מומחים בעלי ותק של עד עשר שנים יעשו תורנויות, ויקבלו על כך תוספת שכר גבוהה.

ההסכם מקדם את הרפואה הציבורית בכל הארץ ומבטא את נכונות האוצר לרפורמה ממשית, בניגוד להשמצות של המתמחים כלפיו. האוצר אף הסכים לדון עם המתמחים על שיפורים מסוימים נוספים במסגרת ההסכם. על המתמחים להתעשת, לשים קץ למאבק ולחזור לבתי החולים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ