מאמר המערכת

בטרם יבשה הדיו על הודעת הממשלה, כי היא מקדמת בברכה את תוכנית הקוורטט לחידוש התהליך המדיני, יוזם ראש הממשלה בנימין נתניהו מהלך ששומט את הקרקע מתחת למאמץ הבינלאומי לפרוץ את המבוי הסתום, שהוביל לפנייה הפלסטינית למועצת הביטחון. ימים אחדים לאחר שמנהיגי הקוורטט גינו את ישראל על תוכנית הבנייה בגילה וקראו לממשלה להימנע ממהלכים חד-צדדיים מעין אלה, מצא נתניהו דרך חדשה להתגרות בפלסטינים ולהביך את אחרוני ידידיה של ישראל בעולם.

חיים לוינסון דיווח אתמול ב"הארץ", כי נתניהו הורה לשר המשפטים יעקב נאמן להקים צוות משפטנים למציאת שיטות להכשרת בתים בהתנחלויות שנבנו על קרקע פלסטינית פרטית. הדעת נותנת, כי הקמת הצוות נועדה למנוע את קיום ההתחייבות שנתנה פרקליטות המדינה לבג"ץ ולפיה עד סוף השנה המדינה תפנה שורה של מאחזים ובתים שנבנו על אדמה שנגזלה מבעליה הפלסטינים. בד בבד, פועלת הממשלה במרץ להלבין בדיעבד מבנים שהוקמו במאחזים ובהתנחלויות על "אדמות מדינה", ללא תוכנית בניין עיר או היתרי בנייה כנדרש בחוק.

הרחבת התנחלויות על "אדמות מדינה" והתחמקות מפינוי מאחזים שקמו בעשור האחרון סותרות את התחייבותה של ממשלת שרון (שנתניהו היה חבר בכיר בה) על פי מפת הדרכים, המהווה את אחד ממקורות הסמכות של תוכנית הקוורטט. מתן הכשר ממשלתי לגזל אדמתם של פלסטינים הנתונים לחסדיו של שלטון הכיבוש הישראלי יהיה בבחינת יריקה בפניהם של חברי הרביעייה הבינלאומית, וגם חציית קו אדום מוסרי ומשפטי. יש להצטער על כך שנתניהו מתעקש להקדיש את מרצו לחבלה בתהליך המדיני ולחרחור ריב ומדון, במקום לחידוש המו"מ ולטיפול תקיף באלימות הימין הקיצוני. לא נותר אלא לצפות, שהיועץ המשפטי יהודה וינשטיין יזדרז להזכיר לראש הממשלה ולשר המשפטים, כי גזל סוכתו של בן לאום אחד לצורך מסירתה לבן לאום אחר עושה פלסתר את החוק, הצדק, הדמוקרטיה והמוסר היהודי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ