חופש העיתונות בסכנה

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

חברי הכנסת מהימין, החותרים לרסק את המרכיב הדמוקרטי בהגדרה "מדינה יהודית ודמוקרטית", סימנו לעצמם יעד חדש: השתקת העיתונות החופשית באמצעות האיום בתביעות לשון הרע, שיסכנו את הבסיס הכלכלי של אמצעי התקשורת.

ועדת החוקה של הכנסת, בראשות ח"כ דוד רותם (ישראל ביתנו), אישרה בשבוע שעבר לקריאה ראשונה את הצעת החוק של ח"כ יריב לוין (הליכוד), ולפיה יוגדל סכום הפיצויים בתביעות לשון הרע ללא הוכחת נזק מ-50 אלף שקל כיום ל-300 אלף שקל, ואף למיליון וחצי שקל, אם תגובת התובע לא פורסמה כלשונה. כמו בהצבעות קודמות על הצעות חוק אנטי דמוקרטיות, גם הפעם חברו לאנשי הימין ח"כים מקדימה ובראשם מאיר שטרית, שהגיש הצעת חוק מקבילה להגדלת פיצויי לשון הרע ל-500 אלף שקל.

לוין נימק את הצעתו בטענה, ש"חופש הביטוי אינו חופש הביזוי", ושטרית קרא להגן על האזרחים מ"הכוח החזק של התקשורת". שניהם לא הביאו נתונים שהצדיקו את טענתם, ולפיה אין די בחקיקה הקיימת. במסווה של דאגה לזכויות האזרח כביכול, הצעות החוק שלהם מבטאות ניסיון להשתיק את העיתונות ולמנוע ממנה לחשוף ולבקר את אנשי השלטון, מקורביו ובכירי הקהילה העסקית. במצבם הכלכלי הקשה של אמצעי התקשורת בישראל, הסכנה של תשלום פיצויי עתק תפעל עליהם כצנזורה כלכלית, ותסייע לשלטון ול"ראשי המשק" למנוע ביקורת על מעשיהם.

הדמוקרטיה בישראל נמצאת בשנים האחרונות תחת מתקפה חריפה של סיעות הימין, השולטות בכנסת הנוכחית ונהנות מתמיכתם המגונה של חברים בסיעת קדימה במאמציהן לבסס את "העליונות היהודית" בכלים חוקיים. אחרי "חוק החרם", שנועד להשתיק את הביקורת על ההתנחלויות, הגיע עכשיו תורה של התקשורת החופשית כמועמדת לענישה ולחיסול. את הגל העכור הזה חייבים לעצור. מליאת הכנסת צריכה לדחות את הצעות חוק לשון הרע של לוין ושטרית, ולהשאיר בעינו את המצב הקיים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ