נתניהו, הקשב לצה"ל

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

בצמרת צה"ל התגבשה הצעה בדבר צעדים לצמצום הנזק, שגרמה למעמד הרשות הפלסטינית הצלחת החמאס לשחרר יותר מאלף אסירים (עמוס הראל וברק רביד, "הארץ" 24.11). בנוסף לשחרור אסירי פתח בשלב השני של העסקה, הצבא נוטה להמליץ על מחוות משמעותיות שיאפשרו לנשיא מחמוד עבאס להציג הישגים בפני הציבור הפלסטיני. בין השאר, נידונה הצעה להעביר לרשות שטחים ריקים, שעל פי הסכם אוסלו מצויים בשליטה ביטחונית של ישראל, וכן למסור לידיה גופות של כמה מחבלים.

בהעדר כל התקדמות במו"מ ולנוכח המחלוקת המתמשכת בסוגיית הבנייה בהתנחלויות, ניתן היה לצפות שהדרג המדיני יפגין נדיבות כלפי הנהגת הרשות בכל הנוגע לשיפור מרקם החיים בגדה המערבית. ערב ביקורם של נציגי הקוורטט - שיבואו מחר לירושלים ולרמאללה - אפשר היה להניח, שמקבלי ההחלטות יטו אוזן להצעת מתאם הפעולות בשטחים, האלוף איתן דנגוט, להתייחס בכובד ראש לאיום של עבאס להתפטר עקב הקיפאון המדיני, התחזקות החמאס בעקבות עסקת שליט והכישלון הצפוי בהצבעה במועצת הביטחון של האו"ם.

קשה להחליט מה חמור יותר - התעלמות של הצמרת המדינית מהתראותיהם של גורמי הביטחון מפני פירוק הרשות, ונפילתה של הגדה בידי גורמים קיצוניים, או מדיניות מכוונת שנועדה לחסל את מחנה השלום הפלסטיני, להעמיק את השליטה הישראלית בשטחים ולמנוע את חלוקתם. כך או כך, חוסר היוזמה של ראש הממשלה בתחום המדיני, תוך החרפת היחסים עם בני השיח הפלסטינים, בד בבד עם העצמת יריביהם הפוליטיים מבית, מעידים על מדיניות קצרת ראות והרת אסון.

אם נתניהו דבק עדיין בפתרון שתי המדינות וחרד לביטחון אזרחי ישראל, עליו להתייחס לעבאס כאל שותף לדרך, לנקוט צעדים מיידיים לחיזוק מעמדו של הפתח בקרב הציבור הפלסטיני ולהציג מחר בפני משלחת הקוורטט הצעות מציאותיות לגבי כל סוגיות הליבה שבמחלוקת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ