מגמה מסוכנת בצה"ל

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

מאה החיילות והקצינות שעזבו בכעס את חגיגות ההקפות השניות בחבל אשכול, לאחר שאולצו להידחק למבנה מבודד ונפרד לחלוטין מאזור הריקודים - הן קורבן נוסף של תהליך התחרדות מדאיג המחלחל בצה"ל. קדמו לו מקרים רבים של סירוב חיילים לעבוד בכפוף למדריכות ומפקדות נשים, הפרדת נשים בבריכה בבה"ד 1, האירוע שבו צוערים עזבו טקס בגלל שירת נשים, ועוד.

כמה נלעג, שדווקא מאירוע החג המרכזי של צה"ל, שהתקשט בכותרת "בונים את צבא העם באהבת חינם", הודרו נשים במחווה גסה ומעליבה, כאילו היה זה אולם שמחות חרדי נידח ולא אירוע רשמי של הצבא, שנערך בשטח המועצה האזורית אשכול בהשתתפות אזרחים. רבים מהמשתתפים לא היו דתיים, ופרט למי שהובילו את המהלך הפסול - לכולם, גם לדתיים, צרמה הרחקת הבנות מאוד.

היוזמה להרחיק את החיילות באה, ככל הנראה, מכמה דתיים קיצוניים, שלא הסתפקו בכך שהנשים רקדו ממילא בנפרד מן הגברים. ואילו המפקדים הבכירים - מפקד אוגדת עזה תת-אלוף יוסי בכר והרב הצבאי הראשי תת-אלוף רפי פרץ - עמדו מנגד ולא התערבו לטובתן. הייתכן שכמה קיצונים, המעוניינים להפוך את ההלכה למכשיר הדרה בוטה, יובילו כך באף שני קצינים בכירים? או שפגיעה בחיילות איננה בעיני הבכירים עניין שבתחום אחריותם?

ההתחרדות היתרה, שתקפה באחרונה קבוצות הולכות וגדלות של חיילים דתיים, לובשת אופי פנאטי במיוחד בכל הנוגע לנשים. צה"ל פתח אמנם בשנים האחרונות את שורותיו לפני נשים יותר מאי פעם בעבר, והן זוכות בו לקידום שוויוני על פי כישוריהן גם ביחידות המובחרות ובתפקידי לחימה, אך הבדלנות הדתית התוקפנית משנה עובדות בשטח ודוחקת את רגלי הנשים מיחידות השדה בפרט ומהשירות בכלל.

זוהי מגמה מסוכנת, המעוותת את אופי הצבא ומנכרת אותו מרוב הציבור. על הרמטכ"ל בני גנץ להתעשת ולעצור אותה, בטרם יהיה מאוחר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ