שבחי ניצן אלון

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

תת-אלוף ניצן אלון, שסיים שלשום את תפקידו כמפקד כוחות צה"ל בגדה המערבית, הוכיח שוב, כי אין הוא רק לוחם מעוטר ואמיץ, אלא גם אדם מצפוני, החרד לעתיד החברה שבה הוא חי. בסיום שנתיים קשות ושוחקות בתפקיד המחייב חיכוך יום יומי עם המתנחלים, העז אלון לבטא בפשטות ובבהירות את מה שרבים בצה"ל ובזרועות הביטחון יודעים אך נמנעים מלומר: כי הצבא לא הצליח למנוע באופן יעיל מעשי "תג מחיר" כלפי פלסטינים ורכושם וכי מעשים אלה הם בגדר פעולות טרור.

הצבא, הזהיר תא"ל אלון, ייאלץ כנראה לפעול בעתיד "תוך עימות מתגבר עם שוליים קיצוניים אך מתרחבים בחברה הישראלית". "כבר היום מיעוט קיצוני, שולי במניינו אך לא בהשפעתו", הוסיף, "עלול להביא להסלמה רבתי במעשים הנקראים 'תג מחיר' אך מגיעים לכדי טרור". מעשים אלה, אמר, "לא רק ראויים לגינוי על העוול והאיוולת שבהם, אלא גם למניעתם ולמעצר המבצעים באופן יעיל יותר מכפי שהצלחנו במערכת עד כה".

בגין גישתו זו, שאיננה "פוליטית" או "שמאלנית" - כפי שמנסים להגדיר אותה בימין - אלא ממלכתית מובהקת, ספג תא"ל אלון ביקורת תוקפנית וחריפה מצד קיצוני המתנחלים. חבר הכנסת מיכאל בן ארי מהאיחוד הלאומי אף קרא לפני שבוע לפטר את אלון. קיצונים אלה חוגגים עתה בוודאי את החלפתו של אלון, והם מייחלים - ואף פועלים - לסילוקו מהצבא בכלל.

אלא שאלון איננו מתכוון ללכת, וטוב שכך. צה"ל זקוק עתה יותר מתמיד לאנשים טובים מוסרית וכאלה שאינם נכנעים ללחצים ולאיומים. במציאות הפוליטית הנוכחית הנטל על אנשים כאלה כבד במיוחד, והם ראויים לכל שבח. לשבחי אלון יש לכן לצרף את שבחי אלוף פיקוד המרכז, אבי מזרחי, שגם הוא איננו נרתע ואינו נבהל, וגיבה את אלון וקצינים כמוהו. יש לקוות, שאנשים אלה יצליחו לשמור על הגדה המערבית מפני התלקחות מיותרת ועל החברה הישראלית מאיבוד צלם אנוש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ