מינוי מדאיג לעליון

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

בתקופה שבה הכנסת מרבה בחקיקה אנטי דמוקרטית, חשוב שבית המשפט העליון יפעל להגנת זכויות האדם והאזרח ויאזן את הלחצים של בית המחוקקים לפגיעה במיעוטים, בחופש הביטוי ובזכות למחות נגד השלטון. אין גורם אחר שיכול לשמור על הדמוקרטיה הישראלית, מלבד רשות שופטת חזקה.


הצורך בחיזוק בית המשפט בשופטים בעלי השקפת עולם ליברלית, ששמה דגש על זכויות האדם, אף מקבל משנה חשיבות בעקבות פרישתם לגמלאות של השופטים אילה פרוקצ'יה ואדמונד לוי, ופרישתה הקרבה של נשיאת בית המשפט, דורית ביניש. לכן יש לראות בדאגה רבה את כוונתו של שר המשפטים, יעקב נאמן, למנות לעליון את שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, נועם סולברג. פסיקותיו של סולברג ב–13 שנות כהונתו כשופט שלום ושופט מחוזי, מלמדות שהוא מחשיב את חיזוק כוחה של המדינה יותר מאשר את זכויות האדם והאזרח. אין פלא שמינוי סולברג נהנה מתמיכת השרים והח"כים בוועדה למינוי שופטים, שכולם מייצגים את מפלגות הימין.


סולברג התיר בעבר את שלילת דרכונו של ישראלי שהשתמט משירות בצה"ל. הוא דחה את עתירתם של פעילי ציבור, שביקשו להירשם בתעודת הזהות כבני הלאום הישראלי. הוא זיכה מאשמה שוטר מג"ב שירה והרג פלסטיני במזרח ירושלים, למרות שקבע כי "לחינם הרג את המנוח". לרב יצחק גינצבורג, מחבר "ברוך הגבר", הציע סולברג הסדר לביטול ההליכים נגדו. סולברג הרבה לדון בתיקי לשון הרע, ופסיקותיו העדיפו במקרים רבים את פיצוי התובעים על פני שמירה על חופש העיתונות. בפרשת סרן ר' - קצין גבעתי שהרג נערה פלסטינית ברפיח והגיש תביעת דיבה נגד מגישת "עובדה" אילנה דיין - פסק סולברג לרעת הנתבעים, וחייב אותם בפיצויים גבוהים.


מינוי סולברג לעליון, אפילו אם "יאוזן" במינוי שמרני פחות, צריך להדאיג את כל מי שחרד לשמירת זכויות האדם והאזרח. קל וחומר כשמדובר בשופט שעשוי להיות נשיא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ