דגל שחור

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

מושב החורף של הכנסת, שייפתח מחר, מתחיל באווירה שונה מאוד מן המושב שקדם לו. חששן של הממשלה ושל מפלגות הימין מפני החלטה להכיר במדינה פלסטינית באו"ם נעלם, לנוכח דחיית ההצבעה; המהומות שכוחות הביטחון נערכו להן לא התקיימו; ואילו מכיוון בלתי צפוי פרצה מחאה חברתית חסרת תקדים.

מחאת הקיץ הוכיחה לציבור שיש בכוחו להיחלץ מעמדתו הפסיבית והכנועה, ושבאפשרותו לצאת לרחוב, להיאבק ולהשפיע על סדר העדיפויות הכלכלי-חברתי. גם מסקנות ועדת טרכטנברג בישרו, למרות חילוקי הדעות שעוררו, שניתן לחולל שינוי במדיניות הממשלה ובדיון הציבורי.

גם ביחסי הכוחות הפוליטיים חל שינוי. קדימה, העומדת בראש האופוזיציה, נחלשת בסקרים, ואילו מפלגת העבודה הצליחה להפיח בעצמה ובמצביעיה רוח רעננה, קיימה פריימריס מרתקים, ובחרה ביו"ר חדשה שהנושא החברתי בראש מעייניה. אירועים אלה מעוררים אמנם עניין, אך נראה שאין בכוחם לחולל שינוי של ממש בחלוקה לגושים פוליטיים, ולכן לא יחול גם שינוי במגמות החקיקה.

במובן זה, הכנסת הנוכחית היא כנסת מאוד לא נכבדה. שיעור החוקים המדיפים ריח אנטי-דמוקרטי רע שהונחו על שולחנה, ומספרם של אלה שעברו בקריאה ראשונה, שנייה ושלישית - מדאיג. יוזמיהם מבטיחים מטר מחודש של הצעות מסוג זה.

אחת ההצעות שאמורות לעלות לדיון בקרוב היא ההצעה לחוק יסוד: ישראל מדינת העם היהודי, שמוביל ח"כ אבי דיכטר מקדימה. הצעה זו מבקשת למחוק ברגל גסה את מגילת העצמאות ולחזק את עליונות הרוב היהודי על חשבון זכויותיהן של קבוצות מיעוט. חברי כנסת שדמוקרטיה וזכויות אזרח הם רעיונות היקרים ללבם, חייבים להתנגד להצעת חוק זאת וליתר הצעות החוק שמבקשות להחליש את היסוד הדמוקרטי של המדינה, גם אם התנגדות זאת כרוכה בהפרת המשמעת הסיעתית. עליהם לזכור שמעל לחוקים אנטי דמוקרטיים לעולם מתנוסס דגל שחור.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ