מאמר המערכת

ריטואל הדמים בדרום גבה בסוף השבוע את חייו של תושב אשקלון, שיבש את חייהם של אלפי אזרחים ישראלים והסב נזק רב לרכוש. כמו באירועים קודמים, לאחר שתושבי האזור, משני צדי הגבול, שילמו את מחירה של האלימות, הוכרזה הפסקת אש, שהופרה לאחר זמן קצר. דובר הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי בעזה הודיע כי "הארגון שומר לעצמו את הזכות להגיב לכל תוקפנות מצד ישראל", והתרברב ש"האויב הוא זה שהתחנן להפסקת אש". ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מצדו הבטיח בישיבת הממשלה כי "הקם להורגך השכם להורגו", ואיים שמי שפוגע בנו - דמו בראשו.

הדעת נותנת כי הג'יהאד האיסלאמי לא היה מצליח להפעיל את משגרי הגראד ולירות עשרות טילים בלא סיוע, או למצער, העלמת עין מכוונת של החמאס - הארגון השולט ברצועת עזה. כמו כל מפלגה פוליטית המבקשת לבצר את כוחה, החמאס מעוניין להעלות את רמת החיים של תושבי עזה. לשם כך עליו להביא להסרת המצור המתמשך של ישראל, הכולל בין השאר הגבלה שרירותית על הכנסת מוצרי צריכה, וניתוק מוחלט כמעט מהעולם החיצון ואף מהפלסטינים בגדה המערבית ובמזרח ירושלים.

שנים ארוכות של מצור על עזה, חרם על החמאס ומבצע "עופרת יצוקה" לא הביאו רגיעה לתושבי הדרום. מנגד, בידודה של הרצועה הגביר את בידודה הבינלאומי של ישראל ותרם למשבר העמוק ביחסים עם טורקיה. בנוסף לסיכון חייהם של אזרחים ישראלים, העימות בדרום פוגע בסיכוי הקטן שעוד נותר לחדש את התהליך המדיני עם הנהגת הרשות הפלסטינית ברמאללה. הגיעה השעה שממשלת ישראל תבחן מחדש את מדיניות המצור על עזה, החרם המוחלט על החמאס, חיסולים והתקפות אוויריות. עסקת שליט מלמדת שאף כי האידיאולוגיה של החמאס אינה מאפשרת לו להכיר בקיומה של ישראל ולתרום למו"מ על פתרון הסכסוך הישראלי-הפלסטיני, בעזרתה של מצרים הארגון יכול להיות בן שיח לניהולו בדרכים לא-אלימות.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ