מאמר המערכת

ראש רשות המסים הוא תפקיד רב חשיבות ועוצמה. בתפקיד זה משלב ראש רשות המסים השפעה מאקרו-כלכלית אדירה, בהיותו קובע את מדיניות המס של ישראל, וגם השפעה מיקרו-כלכלית אדירה, משום שהוא חורץ גורלות בתיקי מס של חברות ואנשים מסוימים.

העשור האחרון עמד בסימן שורה של שערוריות ברשות המסים. שיא השערוריות היה החשיפה, כי ראש הרשות ג'קי מצא קיבל שוחד. מצא איפשר לגורמים חיצוניים להשפיע על קבלת החלטות ברשות המסים, בתמורה לכך שאותם גורמים יפעלו למענו בלשכת שר האוצר ויביאו לבחירתו לתפקיד. רשות המסים לא נחלצה עדיין מן המשבר שאליו התדרדרה בעקבות ההרשעה של מצא.

הלקח שיש להפיק מפרשת מצא הוא ההבנה, עד כמה רגיש הליך המינוי של ראש רשות המסים ועד כמה המעורבות של שרי האוצר בהליך המינוי עלולה להיות הרסנית.

שר האוצר, יובל שטייניץ, השכיל לכן להקים ועדת איתור רצינית ומקצועית, שתמליץ לו על מועמדים לתפקיד. הוועדה, ברשות מנכ"ל האוצר הפורש חיים שני, החליטה אחרי חודשים של ראיונות להמליץ על משה אשר - בעל תפקיד בכיר ברשות המסים, אבל לא חבר בהנהלת הרשות.

החלטת הוועדה לא מצאה חן בעיני שר האוצר. עד כדי כך, שהוא שוקל להקים ועדת איתור חדשה, אשר תתחיל את כל סבב הראיונות מחדש. ככל הנראה, ההסתייגות של שטייניץ נובעת מכך שאשר נתפש כחסר ניסיון ניהולי הנדרש לתפקיד. גם ועדת האיתור סברה כך - אבל התברר, כי מועמדים בעלי ניסיון מתאים סירבו לקבל את התפקיד. לכן סברה ועדת האיתור, כי מבין כל האפשרויות אשר הוא המועמד הטוב ביותר, ואף נימקה היטב את בחירתה.

לאור זאת ולאור הרגישות הרבה במינוי ראש רשות המסים, מן הראוי כי שר האוצר יאמץ את המלצת ועדת האיתור. כל החלטה אחרת שלו, ובוודאי הניסיון להקים ועדת איתור חדשה, יהוו תקדים שלילי רע מאוד במגזר הציבורי בכלל וברשות המסים בפרט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ