נאמן מנסה לפגוע במערכת המשפט

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

מאז תחילת כהונתו מנסה שר המשפטים יעקב נאמן להסוות את פעילותו השיטתית, שנועדה לפגוע במערכת המשפט ובעצמאותה. ואולם, בדיון האחרון שנערך בוועדת השרים לענייני חקיקה לא היתה לנאמן ברירה אלא לחשוף את פרצופו האמיתי. ברוב של 9 נגד 8 - נאמן היה לשון המאזניים - החליטה ועדת השרים, שהקואליציה תתמוך בהצעת חוק של ישראל ביתנו לשינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים, כך שיו"ר לשכת עורכי הדין יכהן כאחד משני נציגי הלשכה בוועדה. ההחלטה התקבלה אף שחוק יסוד: השפיטה קובע, שהמועצה הארצית של לשכת עורכי הדין תבחר את נציגי הלשכה, ולמרות עמדת משרד המשפטים והייעוץ המשפטי של הכנסת, שלפיה הצעת החוק אינה חוקתית.

יו"ר הלשכה הנוכחי, דורון ברזילי, מזוהה עם שר המשפטים בעוד שהמועצה הארצית נשלטת על ידי סיעתו של יו"ר הלשכה הקודם, יורי גיא רון, המזוהה עם נשיאת העליון דורית ביניש. בתמיכתו בהצעת החוק הפר נאמן גם את אמונם של עורכי הדין, שלפני כמה חודשים העניקו את השליטה במועצה לסיעתו של גיא רון, בידיעה שהמועצה היא שממנה את נציגי הלשכה לוועדה לבחירת שופטים.

הרכב הוועדה הנוכחי משקף את שאיפתם האנטי דמוקרטית של ישראל ביתנו ושותפיה בליכוד, בגיבוי ראש הממשלה: פוליטיזציה של מערכת המשפט. עד לכינון הממשלה הזאת התקבע נוהג, שלפיו אחד מחברי הכנסת בוועדה הוא חבר המפלגה הגדולה באופוזיציה; זאת כדי לקיים מגוון דעות, מתוך שמירה על יתרון מספרי לקואליציה בקרב החברים הפוליטיים בוועדה. ממשלת נתניהו קבעה בציניות, שנציג האופוזיציה יהיה ח"כ אורי אריאל מהאיחוד הלאומי, השותף בעמדותיו לעמדות הקואליציה. לנוכח זאת, ברור כי הצעת החוק פרסונלית ומטרתה השתלטות פוליטית על הוועדה.

על השרים שהתנגדו להצעה לדרוש שהממשלה במלואה תדון בהצעת החוק, ולא תאפשר את המחטף השיפוטי שמתכננים נאמן וישראל ביתנו; ועל נתניהו לאפשר לציבור לדעת כיצד הוא בוחר להצביע.

Read this article in English: Politicization of the law

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ