הדו"ח פורסם, כעת תור המעצמות

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

השלב החדש במערכה נגד איום הגרעין האיראני נפתח אתמול, עם פרסום דו"ח סבא"א. הדו"ח מצביע בבירור על כך שאיראן ביצעה ניסויים, שאין לפרשם אלא ככוונה לפתח נשק גרעיני.

אבל הסיפוק שישראל יכולה לשאוב מהעובדה שהדו"ח מאשר פומבית את חששותיה הכבדים ומכך שאזהרותיה והמידע הקיים אצלה זה זמן זכו להכרה בינלאומית אינו צריך להאפיל על החשיבות האסטרטגית של המאבק הבא. הגיע השלב, שבו על המעצמות בפרט ומדינות העולם בכלל לשוב ולנסח את כללי המדיניות כלפי איראן.

הנחת העבודה המקובלת היא, שקיים עדיין חלון הזדמנויות לשנות את מדיניות איראן, אם באמצעים דיפלומטיים או בהטלת סנקציות משמעותיות, שיאלצו את המשטר שם לעצור את פיתוח הגרעין. זו אותה הנחת עבודה, שחוללה אין ספור דיונים ודיאלוגים מייגעים וחסרי תוחלת בין הנציגות הבכירות של המערב לבין איראן. אלה אמנם הניבו סנקציות, אחדות מהן בינלאומיות ואחרות אמריקאיות או אירופיות, אך עד כה לא נראה שהשפעתן הביאה לתוצאה הדרושה. מדיניות הסנקציות תלויה גם עכשיו בנכונות של רוסיה וסין להצטרף למאבק, והדבר אינו מובטח עדיין.

מנגד, ישראל מתאמצת להפגין נכונות לפעול בעצמה, אם יהיה צורך בכך. שלא כמו מדינות המערב, וודאי לא רוסיה וסין, ישראל רומזת, כי מבחינתה האופציה הצבאית נעשית מוחשית יותר ויותר. על ישראל להיזהר מלשלוף את האיום האיראני מן הזירה הבינלאומית ולהופכו לאיום על ישראל לבדה. עליה להאיץ במעצמות להפעיל את כוחן ואת השפעתן, אולם אל לה לאיים בפעולה צבאית.

הזעזוע העלול להיגרם לאזור מפעולה צבאית עצמאית של ישראל ופגיעה עתידית באינטרסים חיוניים למדינה אמורים לבלום את הכוונה לפעולה כזאת. יש להניח לקהילה הבינלאומית לפעול, בלי להפוך את הבעיה האיראנית לבעיה ישראלית. ישראל קיבלה אישור חשוב לחששותיה, אבל לא הכשר לפעול בעצמה.

Read this article in English: Now, it's the great powers' turn

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ