נשיא כאחד האדם

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

דחיית ערעורו של הנשיא לשעבר משה קצב אתמול הביאה לקצה את אחת הפרשות הארוכות, הדרמטיות והמשמעותיות בחייה של החברה הישראלית. אכן, כדברי השופט סלים ג'וברן, ההרשעה בבית המשפט המחוזי היתה רעידת אדמה. אין זה דבר של מה בכך, שנושא המשרה השלטונית הרמה ביותר מורשע בעבירה פלילית, ועוד באונס.

קשה להגזים בחשיבותה של הכרעת הדין. לנוכח מערכת משומנת היטב שהפעילה לחצים אדירים על המתלוננות והשתמשה בתקשורת בתחכום ובעורמה, ניהלה מערכת המשפט בכל שלבי הפרשה דיון ענייני ומקצועי, אשר הביא בחשבון את כל ההיבטים הסבוכים הקשורים בעבירות מין בכלל ובעבירות מין המבוצעות על ידי בעל שררה בפרט.

כאחד האדם עמד אתמול הנשיא לשעבר בבית המשפט העליון, כשהרכב של שלושה שופטים מנמק את ההחלטה שהתקבלה פה אחד ואימצה במלואה את החלטת בית המשפט המחוזי: להאמין לדבריה של המתלוננת א' ממשרד התיירות, שהאשימה את קצב באונס, ולא להאמין למה שכינו שופטי העליון "אי-אמת", ואילו שופטי המחוזי תיארו בפירוש כמסכת שקרים של הנאשם.

כל ניסיונות הסנגוריה להכפיש את המתלוננת ולהדביק לה רדיפת בצע - נדחו. כל מאמציהם של מקורבי קצב, לערער את מהימנותה בתקשורת עלו בתוהו לנוכח החלטתם הנחרצת של שופטי העליון לקבל את החלטת בית המשפט המחוזי. גם הטענות כאילו נערך לקצב "משפט שדה" נדחו, והשופטים אף גינו את ניצול מעמדו הרם של הנאשם ואת התנהגותו במהלך המשפט.

העונש שנגזר על הנשיא לשעבר קשה, אך אינו חריג בהתחשב בחומרת העבירה. בהחלטתם החדה והבהירה פיזרו השופטים את הערפל המילולי, שבאמצעותו ניסו סנגורי קצב לטשטש את חומרת העבירות ולערער את הבסיס החוקי והערכי להרשעה. בתולדות הדמוקרטיה בישראל נרשם אתמול דף מזהיר, המחזק את מעמד הנשים ואת ערך השוויון בפני החוק.

Read this article in English: Just like anyone else

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ