הבחירה של נתניהו

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

עד באחרונה הצטייר בנימין נתניהו כתומך בשלטון החוק, בהפרדת רשויות ובעצמאות הרשות השופטת, כפי שהתפתחו ועוצבו מאז קום המדינה. הסכמתו למינוי יעקב נאמן לשר המשפטים נראתה כמענה פוליטי ל"ישראל ביתנו" במו"מ הקואליציוני, וכמינוי איש אמון שלו. כשראש הממשלה התנגד ליוזמת נאמן לפיצול תפקיד היועץ המשפטי לממשלה הוא הראה שיועץ משפטי בעל סמכויות נרחבות לא מנוגד להשקפתו. בניגוד לקודמו, אהוד אולמרט, שאסר מלחמה על בית המשפט העליון, נתניהו נראה תמיד כמי שמכיר בחשיבותו של מוסד זה ובעצמאות השופטים. אלא שעכשיו הדברים שונים: ראש הממשלה נותן גיבוי למתקפה של "ישראל ביתנו" ושל חברים במפלגתו על מערכת המשפט ועל עצמאותה, ומשלים עם הכפפתה לשיקולים פוליטיים. ביום ראשון שעבר איפשר את החלטת ועדת השרים לחקיקה שתומכת בהצעת חוק שמטרתה לשנות את הוועדה לבחירת שופטים כבר לקראת כינוסה הקרוב, הצעה שמנוגדת לחוק יסוד: השפיטה וששמה ללעג את הבחירות שהתקיימו באחרונה בלשכת עורכי הדין.

ראש הממשלה שתק כשח"כ יריב לוין ממפלגתו, בדברי שקר דמגוגיים, אמר לאחר החלטת ועדת השרים: "זהו הקץ לשלטון משפטני השמאל הרדיקלי... רצון הציבור גובר על האליטה המשפטית אשר ניהלה... את מערכת המשפט בשיטת 'חבר מביא חבר'... גיוון מלא של הרכב בית המשפט העליון... שעריו ייפתחו בפני שופטים בני עדות המזרח, מהמגזר הרוסי ומהציבור הלאומי, ויימנע... מינוים של... בעלי אג'נדות פוסט-ציוניות".

שתיקת נתניהו, והשלמתו עם הרעיון ששופטים המועמדים לעליון יצטרכו לקבל את אישור ועדת החוקה, הן הסכמה לקביעה שבבית המשפט העליון יושבים "משפטני השמאל הרדיקלי", ותמיכה ברעיון שפסקי דין בבתי המשפט המחוזיים יכוונו לא לפרשנות החוק, אלא לפרשנות האינטרסים הפוליטיים של חברי ועדת החוקה. זהו מבחנו: האם ילך בדרכי מנחם בגין, או בדרכו של אולמרט.

Read this article in English: Netanyahu's choice

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ