המדינה ממשיכה לאחז עיניים

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

בסוף השבוע שעבר נטבע עוד אות קלון על מצחם של מקבלי ההחלטות ושל צמרת רשויות אכיפת החוק בישראל. התגובה שהגישה המדינה לעתירתם של חקלאים פלסטינים לבג"ץ, בדרישה להשיב להם את אדמתם, שעליה שוכנת התנחלות עמונה היא עדות נוספת לתופעה חמורה מאין כמוה, של שיתוף פעולה של הממשלה והפרקליטות עם גזלנים ומפירי חוק.

במקום להעניק הגנה לבעלי האדמות שהמדינה עצמה הודתה בפני בג"ץ שאדמתם נגזלה בכוח, דבקים נציגי הפרקליטות בסחבת. הפעם הם ביקשו מבג"ץ לדחות את פינויים של המבנים בלא פחות מ-14 חודשים. בד בבד, פועלים שרים וח"כים מהימין, בניצוחו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, לדחות את פינויו של מאחז גבעת אסף, שהוקם אף הוא על אדמות פרטיות של פלסטינים, למרות שהמדינה התחייבה לפני בג"ץ לפנותו את סוף השנה.

קדמה לכך יוזמה של נתניהו להקים ועדת משפטנים שתציע שיטות להכשרת מאחזים שנבנו על קרקע פרטית פלסטינית. כמו כן, הכנסת צפויה לדון בהצעת החוק שנועדה להצר את צעדיהם של ארגונים דוגמת "שלום עכשיו" ו"יש דין", שמסייעים לפלסטינים להציל את רכושם הגזול.

הממשלה הודיעה זה עתה שהיא מקדמת בברכה את מתווה הקוורטט מספטמבר, המבוסס בין השאר על "מפת הדרכים" מ-2003. נתניהו היה חבר בכיר בממשלה שאימצה את "המפה", הכוללת התחייבות "לפרק לאלתר" את המאחזים שהוקמו מאז מארס 2001.

במקרה הרע, התנהלותה של המדינה בפרשת המאחזים, בעיקר אלה שהוקמו על אדמות פרטיות, מלמדת שקבוצה קטנה של עבריינים מהלכת אימים על נבחרי ציבור. במקרה הרע יותר, השקפת עולם ו/או אינטרסים אישיים של אישים בצמרת הפוליטית גוברים על שלטון החוק, והאינטרסים המדיניים של ישראל. כך או כך, כשהדרג הפוליטי מעניק חסות לפורעי חוק ושם ללעג את צווי בית המשפט, מוטלת על היועץ המשפטי לממשלה החובה לעצור את הסחף.

Read this article in English: The continuing deception

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ