לעקוף את הרבנות

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

הקשיים שהרבנים הראשיים מערימים על רבני "צהר" הם ביטוי נוסף למאבק הפנים-דתי בממסד הרבני. זה מתחולל בין הזרם הכפוף ל"גדולי התורה" החרדים לבין קבוצה המתאמצת לשמור על עקרונות הדתיות הלאומית ועל הסטטוס קוו שבינה לבין המדינה.

רבני "צהר", אורתודוקסים גמורים, הקימו את הארגון בניסיון לתת מענה לזוגות רבים שחשו סלידה מהיחס המזלזל של הרבנים הממלכתיים. זוגות התלוננו על רבנים שאיחרו לחופה, ערכו אותה בחופזה ובלי להתייחס לחתן ולכלה ודרשו תשלום לכיסם בנוסף לאגרת הרישום ברבנות. כש"צהר" נהפך לאיום של ממש על עסקי החתונות של הרבנות, החל מסע ההכפשה. אך הפופולריות של "צהר" גברה, ולכן הסירה הרבנות את המסיכות והיא נוקטת עתה את האמצעי הבוטה של ערעור הסמכות הדתית של רבני הארגון.

הקטטה המכוערת הזאת מתרחשת במגרש הדתי. עיקרה מאבק על ההגמוניה, המנהלת על פי חוק ובסמכות המדינה את חיי האישות של האזרח בישראל, דתי או חילוני, בלי להתחשב ברצונו, באורח חייו ובהשקפת עולמו.

הציבור הרחב נכנע בשתיקה להגמוניה הדתית הזאת, ההולכת ומקצינה, ומעולם לא יצא לרחובות להפגין נגדה ונגד הכפייה הבלתי נסבלת שהיא מפעילה. אך הציבור מוצא דרכים מגוונות לעקוף אותה: נישואי קפריסין, הסכמי נישואין בנוכחות עורך דין, וחיים משותפים כ"ידועים בציבור". באחרונה התברר, שגם זוגות דתיים, המייחסים חשיבות לטקס היהודי המסורתי, עוקפים את הממסד ומתחתנים בטקס פרטי.

המדינה מעדיפה להתעלם ממצוקת הציבור, ובלבד שיישמר ההסכם הרע בינה לבין האורתודוקסיה. גם הכנסת מראה אזלת יד, ופרט לניסיון דל למצוא פתרון דחוק לכמה עולים "פסולי חיתון" אינה פועלת למיסוד של נישואין אזרחיים. עד שאלה ייכונו, אין לאזרחי ישראל כל סיבה לשתף פעולה עם הממסד הדתי. עדיף כל אחד מהמעקפים הזמניים - כביטוי לאוטונומיה אזרחית ואף כפעולת מחאה.

Read this article in English: Bypassing the Rabbinate

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ