לחזור למו"מ עם המתמחים

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

היום בבוקר אמורים המתמחים להשיב להצעת בית המשפט העליון, שצידד בהמשך ההידברות עם משרד האוצר. אם התשובה תהיה חיובית ישובו הרופאים לעבודתם והמדינה תמשוך את הבקשה לחייבם בביזיון בית הדין. במקביל להליך המשפטי מינו ראש הממשלה וסגן שר הבריאות את פרופ' שלמה מור יוסף לפרויקטור לנושא המשבר - מהלך שמביע אי אמון במנכ"ל משרד הבריאות רוני גמזו.

התביעה המרכזית של המתמחים היא לקצר את משך ההסכם מתשע לשלוש שנים. לעומת זאת, אמרה נשיאת בית המשפט העליון דוריש ביניש בשבוע שעבר, כי על הדיון בין הצדדים לעסוק רק בשאלת התפטרות המתמחים, כי "ההסכם הוא הסכם חתום והוא מחייב".

זו עמדה נכונה מבחינה משפטית, ואחראית מבחינה ציבורית. אי-קבלת הסכם שנחתם על ידי נציגי הרופאים תמוטט את כל מערך יחסי העבודה במשק. אם הסכם חתום עם ארגון יציג איננו סופי, איך יהיה אפשר לסיים סכסוך עבודה כלשהו? ההסתדרות הרפואית בראשות ליאוניד אידלמן נאבקה במשך חצי שנה מאבק קשה, כדי להשיג הסכם טוב לכלל הרופאים. האוצר לא היה מסכים לתת תוספת שכר ממוצעת של 47%, להגדיל תקנים, להוסיף תפקידים חדשים והטבות אחרות אם לא היה מדובר בהסכם לטווח ארוך.

טרם ההסכם עמד שכרו של מתמחה ממוצע במרכז הארץ, שמבצע שש תורנויות בחודש, על 17 אלף שקל. לאחר ההסכם יעלה שכרו (בהדרגה) ל-21 אלף שקל בחודש. לפני ההסכם שכרו של מתמחה בפריפריה עמד על 17 אלף שקל. לאחר ההסכם הוא יעלה ל-25 אלף שקל. בהעניקו יתרון לפריפריה ולמקצועות הסובלים ממצוקה מתקן ההסכם עוולות-עבר ומגדיל את הצדק החברתי.

אין לפתוח אפוא את ההסכם, אך ייתכן עם זאת, שיש עוד פרמטרים שעליהם הצדדים יכולים להסכים, כמו תוספות שכר לשעות נוספות, יום מנוחה נוסף והסעות.

יש לקוות שהמתמחים ייתנו היום תשובה חיובית לבית המשפט וייכנסו למו"מ עם האוצר בתיווכו של מור יוסף.

Read this article in English: Negotiations are only path to ending Israel's health crisis

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ