עסקה אפלה במינוי דיינים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

מאחורי גבו של הציבור, הנחשף לעסקות השונות המתגבשות סביב המינויים לבית המשפט העליון, מתהווה עסקה אחרת, מעוררת דאגה. זו העסקה שנרקמה בלשכת עורכי הדין, ועיקרה סילוק נציגות הנשים מהרכב הוועדה למינוי דיינים לבית הדין הרבני.

כפי שדיווח יאיר אטינגר אתמול ב"הארץ", בבחירות שייערכו היום בלשכת עורכי הדין מסתמן, לראשונה זה 12 שנה, רוב מוחץ לנציגי החרדים, ואילו הגופים המתונים הפועלים למימוש זכויות הנשים בבתי הדין הרבניים נדחקים הצדה. זהו שינוי בעל משמעות הרסנית, שפירושה השלטת המגמה הריאקציונית החרדית על בתי הדין הרבניים.

מאבק קשה מתחולל בשנים האחרונות בין מגמה זו לבין נציגי הזרמים הליברליים בקרב הציונות הדתית, ובראשם ארגונים כמו "קולך", "מבוי סתום", מרכז צדק לנשים, "נאמני תורה ועבודה", ועוד. במרכז המאבק עומד היחס הנוקשה והמשפיל של רבים מהדיינים כלפי נשים. נשים מוכות המבקשות להתגרש, נשים המבקשות להתגייר או עברו גיור וגיורן לא הוכר או בוטל - כולן קורבנות של מערכת ההולכת ומקצינה ומעבירה אותן מסלול של ייסורים.

הכללת נציגות של נשים בוועדה למינוי דיינים שיפרה מעט את המצב, ולפעמים אף הצליחה לעכב מינוי של דיין נוקשה במיוחד. עתה, בסבך העסקות הפוליטיות הפסולות שמקדמים עו"ד יורי גיא-רון וחבריו בלשכת עורכי הדין, בשיתוף עם קיצוני החרדים, שאינם מייצגים את הציבור החרדי הגדול ואף פוגעים בנשים חרדיות רבות, בוטלו גם ההישגים האלה. בתי הדין הרבניים ישלימו את המהלך הריאקציוני השמרני, שחרת על דגלו את דיכוי הנשים.

עסקה אפלה זו היא חוליה נוספת בשרשרת העסקות שרוקח שר המשפטים, יעקב נאמן. נאמן, שהעניק לדיינים סמכויות חריגות ופוגעניות, מושך עתה בחוטי העסקות הפוליטיות הקשורות למערכת המשפט, ותלויות זו בזו. נציגי השפיות המתונה בכנסת מחויבים למקד את המאבק נגד יוזמות השר.

Read this article in English: A murky deal

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ