בלי איומים

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

אביגדור ליברמן מאיים לפרק את הממשלה אם המאחזים מגרון וגבעת אסף יפונו. "מגרון אינו מאחז בלתי חוקי", קבע שר החוץ שלשום, "זהו יישוב שכשהוא הוקם עמדו ליד אבן הפינה שלו שר הביטחון משה ארנס ואלוף פיקוד מרכז. איך הוא הפך מאחז בלתי חוקי פתאום?" העובדה שהערכאה העליונה ביותר של בית המשפט בישראל קבעה שהמאחז מגרון נבנה על אדמות פלסטיניות פרטיות ושיש לפנותו עד למארס 2012, אינה עושה רושם על ליברמן. גם העובדה שהמדינה התחייבה לפנות את גבעת אסף עד סוף השנה, ולאחר מכן ביקשה דחייה עד יולי 2012, אינה רלוונטית בעבור מי שעומד בראש המפלגה השלישית בגודלה בישראל. מבחינתו, אם שר ואלוף פיקוד כיבדו בנוכחותם את טקס הקמת המאחז, פסיקת בג"ץ היא חסרת משמעות.

עמדתו של ליברמן מסמלת זלזול בוטה בשלטון החוק בישראל, אבל נדמה שאין בכך משום חידוש של ממש. שר החוץ הוא שותף מלא למאמץ לחוקק שורת חוקים אנטי דמוקרטיים שנהפכו לפניה של הכנסת ה-18, ועמדתו הנוכחית היא בסך הכל מימוש נוסף של משנתו הלאומנית.

לחצו לייק וקבלו את מיטב מאמרי "הארץ" אליכם לפייסבוק

בניגוד להתנהגות המופקרת שמפגין ליברמן, ראש הממשלה בנימין נתניהו מתהדר בקנאותו לשימור כוחו של בית המשפט בישראל. בשבוע שעבר הצהיר ש"בית המשפט העליון הוא מעל הכל". הוא נדרש לסוגיה כשהתנגד להצעת חוק השימוע, רעיון עוועים נוסף מבית היוצר של כנסת ישראל. "לא יקום ולא יהיה", הוסיף נתניהו, "ההחלטה הזאת לא תעבור, יש להקפיד על הפרדת רשויות".

כעת נתניהו עומד למבחן קריטי נוסף, משום שליברמן פורט על נימיו הרגישים ביותר: הישרדותו הפוליטית. לאחר שהצליח לדחות את חוק השימוע ואת החוק להגבלת מימון העמותות, נדרש ראש הממשלה למלא כלשונו את פסק הדין של בג"ץ בעניין פינוי המאחזים. בכך יוכיח שעליונות המשפט גוברת על שיקולים פוליטיים, ושפסיקות בג"ץ חשובות לאין ערוך מאיומים כוחניים של שר כושל בישראל.

Read this article in English: Don't threaten

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ