שינוי לא דמוקרטי בבג"ץ

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

בפני ועדת השרים לחקיקה תובא היום הצעת חוק שמטרתה להגביל באופן דרסטי את זכות העמידה של עותרים לבג"ץ. על פי ההצעה, עמותות שעוסקות בתחומים הנוגעים לזכויות אזרח ואדם תהיינה למעשה מנועות מלעתור, והמציעים כנראה מקווים כי נפגעים ימנעו מלעתור או שייכשלו בגלל חולשה והעדר גיבוי. עתירות נגד שחיתות שלטונית תיעלמנה בכלל באין נפגע ישיר. הצעה זאת מצטרפת למהלך חקיקה נרחב שמובילים קבוצת ח"כים להוטים, ובראשם, כדי בזיון וקצף, שר המשפטים יעקב נאמן.

פסיקות בג"ץ הן הגורם המשמעותי ביותר לקיומן של זכויות אדם ואזרח בחברה הישראלית, ובג"ץ הוא אולי הגורם המשמעותי ביותר בהגנה על המוניטין של ישראל בעולם. הרבה מן המרכיבים בחברה הישראלית שאנו מתגאים בהם, כאן ובעולם, קיימים בזכות הפסיקות של בג"ץ, ולא לחינם הוא זוכה להערכה רבה בעולם. העובדה שקיומו היה לצנינים בעיני מספר ח"כים ובעיני שר המשפטים לא צריכה להסיר את אחריותו העיקרית של ראש הממשלה למהלך. על ראש הממשלה להבהיר שאין לו כל כוונה לשנות את מרחב פעולתו של בג"ץ, ולגרום להורדת ההצעה מסדר היום.

מעורבות ראש הממשלה נדרשת עוד יותר להפסקת המהלך האנטי דמוקרטי שמוביל נאמן במטרה לכפות על לשכת עורכי הדין לבחור לוועדה לבחירת שופטים נציגים שיתאימו לשאיפותיו, ל"ישראל ביתנו" ולכמה ח"כים בליכוד. איש לא ראה צורך לשנות את כללי הבחירה של נציגי הלשכה בוועדה בשנים עברו, ולא ייתכן לשנותם רק משום שהפעם נבחרו נציגים שאינם מקורבים לשר נאמן, ובכך לסכל את התוצאה של בחירת עורכי הדין בישראל שהעניקו לסיעה של עו"ד יורי גיא רון רוב במועצתם. שינוי כזה יכול להיעשות, אבל רק כשינוי עקרוני, שיחול מן הכנסת הבאה ולאחר הבחירות הבאות למועצה הארצית של עורכי הדין. חובת ראש הממשלה להבהיר שבדמוקרטיה אין משנים את כללי המשחק לאחר שנקבעו תוצאותיו, גם אם אינן נוחות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ