דרושה אחריות תקציבית

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

המשבר הכלכלי העולמי, שמרכזו באירופה, מתקרב לשערי ישראל. תחזיות הצמיחה לשנת 2012, שהיו עד באחרונה כ-4%, עומדות כעת על כ-3%, כשהכיוון הוא המשך הירידה. ה-OECD הוציא השבוע תחזית שלפיה רמת הצמיחה בישראל בשנה הבאה תהיה 2.9% בלבד. ראוי לזכור שכאשר פרץ המשבר העולמי ב-2008, נפגעה הצמיחה ב-2009 וירדה ל-0.8% בלבד, כשהגירעון עלה לרמה מסוכנת של 5.2%. זה עלול לקרות גם עכשיו, אפילו באופן חמור יותר, כי המשבר באירופה קשה יותר והוא עלול להשפיע על ישראל ולהביא לצמיחה אפסית וגירעון שישבור את השיא השלילי של 2009.

גירעון גדול הוא מסוכן משום הוא מוביל להגדלת החוב הציבורי, ואז לסכנה מוחשית של הורדת דרוג האשראי, העלאת שערי הריבית, הקטנת השקעות, פיטורי עובדים והעמקת ההאטה. זה בדיוק מה שקרה למדינות אירופה שניהלו במשך שנים מדיניות לא אחראית של גידול בהוצאות ובגירעון, תוך כדי פזילה פופוליסטית לציבור. התוצאה היא משבר עמוק, אבטלה גבוהה וקיצוצים חריפים ביוון, באיטליה, בספרד, באירלנד ובפורטוגל.

אסור לישראל להגיע למצב ביש כזה. לכן צריך לתמוך בתוכנית הקיצוצים שמגבש האוצר, שרוצה לקזז את החריגות שנוצרו בתקציב 2012 כתוצאה מהחלטות ממשלה נדיבות וחקיקה פרטית בכנסת. הקיצוץ ייתקל באופן טבעי בהתנגדויות רבות, שכן תמיד יהיו מי שייפגעו ואף פוליטיקאי לא רוצה לראות שחוק שקידם מוקפא. אבל אין ברירה. חשוב לבצע גם את הקיצוץ בתקציב הביטחון, כדי שיהיה אפשר לממן את המלצות ועדת טרכטנברג. אי אפשר להקים מרכזי הכוון ותעסוקה לחרדים - כפי שהמליצה הוועדה במטרה לעודדם לצאת לעבודה - וגם לא ניתן להנהיג חינוך חינם מגיל שלוש כדי לעזור לזוגות צעירים, בלא מימון שיבוא מקיצוץ בתקציב הביטחון. לכן יש לדרוש היום מהממשלה והכנסת להפגין אחריות ולעשות את הדברים הנכונים, אפילו אם אין מדובר בצעד פופולרי בטווח הקצר.

Read this article in English: Needed: Fiscal responsibility

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ