צבא הרבנים

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

החלטת הפיקוד העליון בצה"ל לגנוז את דו"ח ועדת שגב, שהמליץ על הנהגת שוויון בין גברים לנשים בצה"ל (עמוס הראל, "הארץ" אתמול), היא עוד שלב מקומם בכניעה של צה"ל לקבוצה דתית קיצונית של רבנים וקצינים.

שירות נשים בצה"ל הוא הסמל המובהק ביותר של הממלכתיות החילונית בישראל. זכות הנשים לשרת בצה"ל בשוויון מלא ולמצות את יכולתן, כישוריהן ושאיפותיהן האישיות בכל התפקידים הפתוחים לפני גברים נובעת באופן טבעי מהעובדה שהחוק מחייב אותן להתגייס, כמו הגברים.

החברה הישראלית עברה ב-20 השנים האחרונות תהליכי שינוי דרמטיים בכל הנוגע למעמד הנשים בכלל ולמעמד הנשים בצבא בפרט. קשה אפילו להיזכר בימים שלפני החוק למניעת הטרדה מינית, המיושם בקפידה מיוחדת בצה"ל, או לפני בג"ץ אליס מילר, שאילץ את הצבא לפתוח את היחידות המובחרות ואת תפקידי הלוחמה לפני נשים. הפקידה "מותק", שהגישה קפה וספגה הטרדות בשתיקה, שייכת לעבר הלא מזהיר של צה"ל. במקומן משרתות עתה טייסות, חובלות, מדריכות לחימה, קצינות מודיעין ותקשוב, ואחרות.

הדרך לשילובן הראוי במערך הצבאי לא נשלמה, אך עתה הן נתקלות בחסימה יזומה, בעקבות לחץ של קבוצה פוליטית, המעוניינת לגרור את הצבא ואת החברה כולה אל מעבר להרי החושך. חסימה זו מצטרפת לשורת מעשים מבישים, המגרשים את הנשים לפינה אפלה, משתיקים את קולן ומטילים על שירותן כתם מכוער. מעשים אלה, המכונים בלשון נקייה "הדרת נשים", עומדים בסתירה חריפה עם זכויות היסוד של כל אזרח.

אך אין זו השפלה לשמה; מאחוריה יש כוונה. הרבנים רוצים שהנשים ימאסו בשירות הצבאי ויעדיפו להשתמט. וכאשר, במקביל, הרבנים הצבאיים דוחקים בגסות את רגלי קציני החינוך וערכיהם ה"חילוניים" והימין מקדם חוק "חסינות משירת נשים בצה"ל", ברור שהמטרה היא להפוך את צה"ל לצבא "יהודי" גברי, טהור ומסוגר על פי ההלכה. לא עוד צבא העם, אלא צבא הרבנים.

Read this Article un English: The rabbis' army

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ