די למחול השדים של הצעות החוק

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

דבריו של בנימין נתניהו בכנס המשפטנים השבוע עוררו את התקווה שראש הממשלה החליט להדוף את גלי החקיקה האחרונים של חבריו בקואליציית הימין. נתניהו הבהיר את מה שהיה צריך להיות מובן מאליו: "דמוקרטיה היא לא רק הצבעת הרוב ושלטון הרוב. אין דרך לנהל דמוקרטיה בלי איזון בין הרשויות". אלא שמלים לחוד ומעשים לחוד: תמיכתו של נתניהו בהצעת החוק המשודרגת להגבלת התרומות לארגוני השמאל מממשלות זרות, היא ניסיון נואל לנצל את הרוב הפרלמנטרי לצורך חבלה בדמוקרטיה הישראלית. עמותות חברתיות וארגוני זכויות אדם הם אחד מעמודי התווך השומרים על האיזון בין הרשויות.

הצעת החוק החדשה - מיזם משותף של ישראל ביתנו והליכוד - חמורה יותר מהנוסח הקודם, שנתניהו הואיל לגנוז. הפעם מבקש הימין לאסור כליל העברת תרומות ממדינות זרות לעמותות השוללות את קיומה של ישראל; מסיתות לגזענות; תומכות במאבק מזוין נגד ישראל; תומכות בהעמדה לדין של נבחרי ציבור וחיילי צה"ל בפני ערכאות בינלאומיות; קוראות לסרבנות ותומכות בחרם על ישראל. ארגונים שאינם זוכים לתקצוב מהמדינה יידרשו לשלם 45% מס על תרומות שמקורן בממשלות זרות.

שר האוצר וועדת הכספים של הכנסת יוסמכו להעניק פטור ממס לפי תבחינים שטרם נקבעו. כך ייהפכו הממשלה והכנסת לרשות השופטת של ארגוני החברה האזרחית, שתכליתם לבקר את הרשות המחוקקת והמבצעת. החוק החדש מפלה לרעה את ארגוני זכויות האדם המזוהים עם השמאל ועם ארגוני שלום. הוא אינו חל על עמותות שמקבלות תרומות מארגונים ומנדבנים זרים, תרומות שמשמשות לחיזוק ההתנחלויות ולמימון פעילות הימין הקיצוני.

לפי סקר שפורסם אתמול ב"הארץ" רק 37% תומכים בהגבלת עמותות השמאל, בית המשפט והתקשורת. הציבור ער לסכנה לדמוקרטיה. אם ראש הממשלה ער לרחשי לב הציבור, עליו לשים קץ למחול השדים של חבריו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ