נתניהו ושר המשפטים

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

אם ראש הממשלה סבור, כפי שאמר, כי "בתי המשפט בישראל הם מאבני התווך של הדמוקרטיה הישראלית. הם מוסד חשוב, בריא וחיוני להמשך החיים הדמוקרטיים שלנו כאן. דבר זה אינו עומד בסתירה עם הצורך לתקן עיוותים שנכנסו לכלל המערכות הציבוריות שלנו במהלך השנים ואנחנו נתקן אותם באחריות, בשיקול דעת, ברצינות ולא בהיסחפות חסרת מעצורים", היה עליו לנהוג אחרת בעת הרכבת הקואליציה ולדאוג שאת התפקידים המשמעותיים של שר המשפטים ויו"ר ועדת חוקה, חוק ומשפט ימלאו אנשים שהשקפתם זהה לשלו.

עכשיו עליו לתקן את הקלקולים הקשים הנובעים מן המינויים הפגומים שהסכים להם, ויש ביכולתו לעשות זאת. אילו השקפתו של ראש הממשלה היתה באה לביטוי באישיותו של שר המשפטים, כי אז לא נשיאת בית המשפט העליון, דורית ביניש, היתה צריכה לומר את הדברים הקשים והנכונים שאמרה בכנס העמותה למשפט ציבורי. שר משפטים הגון וראוי היה צריך לומר אותם מיד כשאירעה ה"היסחפות חסרת המעצורים" וכשנשמעו דברי הבלע השקריים של השר עוזי לנדאו ושל חבר הכנסת יריב לוין, בעת הדיון בכנסת על הצעות חוק שנועדו להחריב, לא לתקן, את מה שראש הממשלה מכנה אבן התווך של הדמוקרטיה הישראלית.

לשר משפטים הגון וראוי יש רק שני תפקידים: להגן על מערכת המשפט בממשלה, בכנסת ובציבור, ולפעול בתיאום עם נשיא בית המשפט העליון לשפר ולחזק את המערכת המשפטית. יעקב נאמן משרת אינטרסים אחרים. הוא שתק אחרי ההשתוללות בכנסת, ובכך גילה את דעתו. לא הוא האיש שיכול למלא תפקיד של שר משפטים בממשלה שרואה את מערכת המשפט כפי שרואה אותה ראש הממשלה.

לבנימין נתניהו אין ברירה. אם אינו מחליף את שר המשפטים, עליו להגיע להבנות אמת עם ביניש בסוגיית המינויים לעליון, לבטל את ניסיון החקיקה הרטרואקטיבית לשינוי נציגי לשכת עורכי הדין בוועדה לבחירת שופטים ולהטיל מרות על הגורמים ההרסניים במפלגתו.

Read this article in English: Netanyahu must repair the damage

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ