המלצות טרכטנברג מתמוססות

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

עקב התנגדותם של כמה שרים ולחצים של לוח זמנים, הממשלה, שהיתה אמורה להחליט אתמול על הגברת התחרותיות בענפים כמו מלט, גז לבישול, תחנות דלק, תחבורה ציבורית ונמלי הים - לא קיבלה לבסוף כל החלטה ודחתה את הדיון לישיבה הבאה.

מדובר אמנם בצעדים בכיוון הנכון, אך הם לא הצעדים העיקריים שעל הממשלה לנקוט. כי מתברר, שאין עדיין הסכמה על ההמלצות המרכזיות של ועדת טרכטנברג בנוגע לתחרותיות: הורדת מכסים על מוצרי מזון והסרת חסמי יבוא כמו מכון התקנים והיטלי יבוא, כדי להביא לירידת מחירים. הלחצים של התעשיינים והחקלאים גרמו לכך, שנושאים מרכזיים אלה לא היו אמורים אפילו לעלות בישיבת הממשלה אתמול.

גם בתחום החינוך והרווחה אין עדיין בשורה. למרות החלטת הממשלה לקצץ בביטחון, הלחצים של ברק והצבא עשו את שלהם, וראש הממשלה כבר לא תומך בקיצוץ של 3 מיליארד שקל בתקציב הביטחון. בלי קיצוץ כזה אי אפשר יהיה לממן חינוך חינם מגיל שלוש, וגם לא להשקיע בדיור בר השגה, בהכשרה מקצועית לחרדים ובשאר תוכניות הרווחה.

תקציב הביטחון עלה מאוד בחמש השנים האחרונות. הוא גדל עקב המלצות דו"ח ברודט, אך גם כתוצאה מחריגות בתקציב. האוצר שואף להחזיר את הצבא למתווה ברודט, אך אפילו את המעט הזה יובל שטייניץ לא מצליח להשיג.

בתחום הדיור בר ההשגה המצב מייאש לא פחות. למרות המלצות טרכטנברג, הדירות הזולות שייבנו יגיעו שוב לחרדים. במקום לאמץ את הקריטריון של "מיצוי כושר ההשתכרות", הסכימו נתניהו ושר השיכון אריאל אטיאס, כי הקריטריונים של "ותק בנישואים" ו"מספר ילדים" יישארו על כנם.

הנה כך, המלצות טרכטנברג הולכות ומתמסמסות מול עינינו, כאשר השיקול המוביל בממשלה איננו שיפור איכות החיים והורדת יוקר המחיה לאזרחים, אלא כניעה לאינטרסנטים ולמיוחסים, במטרה לשרוד בשלטון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ