הניחו למזרח ירושלים

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

ככל שהתהליך המדיני מעמיק לשקוע בתרדמת, כן מתרבות הפעולות שכל תכליתן היא הידוק סיפוחה של מזרח ירושלים לישראל. בשעה שהצד הפלסטיני מציג לפני הקוורטט תוכנית ביטחונית והצעה לגבולות הקבע של הגדה, הצד הישראלי מקדם תוכניות לשינוי קווי המתאר של השכונות שמעבר לקו הירוק.

אתמול דיווח ניר חסון ב"הארץ", שהוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בירושלים הפקידה תוכנית להקמת גן לאומי במורדות הר הצופים. בד בבד קיימה המועצה לביטחון לאומי דיון בתוכנית גן המלך שלמרגלות העיר העתיקה. בימים אלה הוחל בעבודות להקמת מחלף חדש במסגרת פרויקט שנועד לחבר את השכונות הצפון מזרחיות של ירושלים למערב העיר, ולאפשר גישה לכביש 443.

הפעילות במזרח ירושלים נעשית תוך זריית חול בעיני הבריות. כך נטען שלמורדות המזרחיים של הר הצופים "נודעת חשיבות מבחינה נופית וארכיאולוגית ומבחינת ערכי הטבע שבו". קשה לאמין שמעיניהם של נבחרי הציבור יוזמי התוכנית נעלמה החשיבות הפוליטית-הדמוגרפית של השטח. תפיסת הקרקעות הללו תמנע את התפתחותן של השכונות הפלסטיניות עיסאוויה וא-טור.

לחצו לייק לפייסבוק "הארץ" וקבלו את מיטב החדשות והפרשנויות ישירות אליכם

תוכנית גן המלך, הכוללת הריסת 22 בתים לצורך הקמת אתר תיירותי חדש, עטופה אף היא במעטה של היתממות. ראש העיר, ניר ברקת, טוען שהתוכנית מיטיבה עם התושבים, שכן היא כוללת מתן היתרים ל-66 מבנים בלתי חוקיים בשכונה. יש להניח שברקת ער למתיחות השוררת בשכונה עקב המאמץ המתמשך של עמותות ימין "לייהד" את העיר העתיקה וסביבותיה. ההחלטה לסלול את הכביש החדש בצפון מזרח העיר לוותה בהסבר הקלוש שהוא ישמש גם את תושבי השכונות הפלסטינית באזור.

לבקשתה של ממשלת ישראל הוסכם שהדיון בסוגיית ירושלים יידחה לשלב מאוחר יותר של המו"מ על הסדר הקבע. בשום אופן לא הוסכם שפסק הזמן ינוצל לקביעת עובדות בשטח ולהגברת המתיחות בין יהודים לפלסטינים.

Read this article in English: Leave East Jerusalem alone

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ