סכנה אסטרטגית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ההקצנה הלאומנית והדתית בישראל איננה רק בעיה פנימית. השבוע התברר, שמהלכי קואליציית נתניהו-ליברמן לדיכוי חופש הביטוי, ארגוני השמאל והקהילה הערבית, והתחזקות הכפייה הדתית במרחב הציבורי ובצה"ל, מסכנים את יחסי ישראל עם תומכיה במערב - ובייחוד עם הממסד הפוליטי ויהודי ארה"ב. תחרות הצעקות בין פוליטיקאים צמאי כותרות מהימין נהפכה לסכנה אסטרטגית.

התמיכה האמריקאית חיונית לקיומה, ביטחונה ושגשוגה של ישראל משחר הקמתה. "היחסים המיוחדים" בין שתי המדינות הוצדקו תמיד בערכים המשותפים של המעצמה החזקה בעולם ו"הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון". גם כשמתחו ביקורת על ההתנחלות והפגיעה בזכויות האדם בשטחים, כיבדו האמריקאים את המשטר הדמוקרטי בתוך הקו הירוק. הקהילה היהודית תמכה בישראל ובמדיניותה ללא סייג.

עכשיו נראה, שגם תומכים ותיקים ועקביים של ישראל מתייאשים ומתרחקים ממה שנראה להם כהתרחקות ישראלית מ"הערכים המשותפים" והמרתם בלאומנות, השתקת ביקורת וקנאות דתית. שרת החוץ הילרי קלינטון הביעה דאגה רבה מגל החוקים האנטי-דמוקרטיים, ובראשם חוק העמותות, והשוותה את המאבק נגד שירת החיילות בצה"ל לנעשה באיראן. ארגון הפדרציות היהודיות תקף בחריפות את מסע הפרסום להחזרת ישראלים מארה"ב, שהטיל ספק ביכולת לקיים חיים יהודיים מחוץ לישראל.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התעשת, ביטל את מסע הפרסום, ומעכב את הדיון בחוק העמותות. אבל הקו הכללי של ממשלתו נותר כשהיה: ישראל החרדה מ"האביב הערבי" והתחזקות התנועות האיסלאמיות במדינות ערב, ומאוכזבת מהרפיון האמריקאי מול הגרעין האיראני, חשה נטושה - ומאמצת בהדרגה את הנורמות הנהוגות במזרח התיכון, תוך התרחקות מבסיסי התמיכה שלה במדינות הדמוקרטיות במערב. ישראל זקוקה למנהיגות שתחלץ אותה מההתבודדות המאיימת, ותקרב אותה בחזרה למשפחת העמים.

Read this article in English: Nationalism as a strategic threat

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ