אל תצאו למבצע בעזה

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

ספירת הרקטות והטילים הנורים על יישובי הדרום וסמוך למרכז הארץ נהפכה לריטואל קבוע. מעין סולם ערכים שעל פיו נקבעת מידת השקט. אבל את הסבל והמצוקה של התושבים במקומות שבהם נופלים הטילים הללו אי אפשר לכמת במספרים. המלחמה המיקרוסקופית שבה צה"ל מחסל "בכירים" בארגוני הטרור בעזה ובתגובה זוכים תושבי הדרום למנה ידועה מראש של טילים נהפכה לחלק בלתי נפרד מן המציאות השגרתית שלכאורה אין מנוס ממנה. אם לשפוט על פי דברי הרמטכ"ל, הפתרון הוא מבצע צבאי רחב היקף שיבטיח תקופה נוספת של שקט, דוגמת זאת שהושגה אחרי מבצע "עופרת יצוקה". אולם נראה כי הזיכרון הקצר הצליח לטשטש את העובדה שגם "עופרת יצוקה" לא חיסל את הטרור, וכי חיסול ממוקד של "בכירים" בצד הפלסטיני הוליד מיד את מחליפיהם.

אכן התסכול ועוצמת הסבל בדרום מחזקים את הנטייה לפעול בכוח גדול ברצועת עזה. אולם כאשר הממשלה מטילה, ובצדק, על חמאס את האחריות למתרחש ברצועה, לא מיותר לנסות ולהפוך את הטלת האחריות הזאת גם לערוץ לפתרון. בין ישראל והחמאס מתנהל מו"מ עקיף, בעיקר באמצעות מצרים, על מגוון נושאים. פרשת שליט היא העדות המובהקת לאפשרות להגיע להסכמים נקודתיים עם החמאס, אך היא אינה היחידה. בעבר הצליחה ישראל להגיע להסכמים לא רשמיים עם הארגון בדבר הפסקות אש, ולקבוע תנאים ליישומן. אפשר להעריך שגם לחמאס יש עכשיו עניין רב בהרגעת החזית. המו"מ על אחדות בינו לבין פתח, שאיפת הפלסטינים להשיג הכרה בינלאומית במדינתם, כמו גם האפשרות שהנהגת חמאס תיאלץ למצוא לעצמה מקלט חלופי לזה שבדמשק, עשויים לשמש מניעים כבדי משקל להגיע להבנה בלתי כתובה עם ישראל.

לפני שחיל האוויר וטנקים של צה"ל שועטים שוב אל עזה למבצע שתחילתו ידועה אך סופו מעורפל, חיוני לבחון את האפשרות ליצור הפסקת אש בדרכים אחרות. תושבי הדרום לא צריכים לשלם את מחירו של מבצע צבאי בעזה.

Read this article in English: Don't race into Gaza

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ