לא לטייח חקירת הרג המפגין

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

התמונות שצולמו ביום שישי בנבי סלאח קשות לצפייה: חייל צה"ל פותח את דלת הג'יפ הצבאי הממוגן וממרחק של מטרים ספורים יורה בכינון ישיר מכל גז על בחור צעיר שמיידה אבנים. לאחר שנורה מכל הגז, ממשיך הג'יפ בנסיעתו מבלי לעצור. צלם שהיה במקום סיפר שהצעיר "נפל, היה עוד כמה שניות בהכרה ואז התחיל להתיז דם מאזור העין". לאחר מכן הוא פונה לבית החולים בלינסון, הורדם והונשם. ביום שבת מת מפצעיו.

האירוע התרחש בהפגנה השבועית של תושבי הכפר נבי סלאח נגד הפקעת אדמות לטובת ההתנחלות הסמוכה חלמיש ונגד השתלטות המתנחלים על מעיין ששימש את התושבים הפלסטינים. לצעיר שנהרג יש שם: מוסטפא תמימי, בן 28, תושב הכפר ומשתתף קבוע בהפגנות שנערכות זה כשנתיים בכל יום שישי.

דובר צה"ל מסר בתגובה כי "הצבא בודק את האירוע". ואולם יש לתהות באשר למושג "בודק". מדו"ח של ארגון "יש דין" שהתפרסם בשבוע שעבר, ושבדק 192 תלונות - כולל ניתוח תוכנם של 67 תיקי חקירה של מצ"ח העוסקים בסוגים שונים של פגיעות קשות באזרחים פלסטינים וברכושם - עולה כי 96.5% מכלל התלונות נסגרות ללא כתב אישום. הסיבות לכך מגוונות - העדר בסיסי מצ"ח בגדה המערבית, ליקויים מקצועיים בחקירות מצ"ח, נפגעים שמושכים תלונות מחשש לשלילת היתרים או פגיעה מצד החיילים נגדם התלוננו - אך המסקנה ברורה: אם מדובר בפלסטיני, הלחיצה על ההדק אינה כרוכה בחשש מוחשי מפני החוק.

ביום שבו נהרג תמימי פירסם חיים לוינסון ב"הארץ" תחקיר שעסק בתפקוד הלקוי של מחוז ש"י של המשטרה בכל הנוגע לחקירות שעוסקות בפגיעה בפלסטינים. בפרשת הילדה עביר עראמין, שנהרגה בידי צה"ל בתחילת 2007, בג"ץ קבע כי הטיפול באירוע היה כושל. על הריגתו של המפגין באסם אבו רחמה איש עדיין לא נתן את הדין. האם גם מותו של מוסטפא תמימי יצטרף לסטטיסטיקה שמלמדת כי בישראל חיי פלסטינים הם הפקר?

Read this article in English: Don't whitewash

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ