גם ריאליטי זה דמוקרטיה

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

ראש מערך ההסברה במשרד ראש הממשלה, יועז הנדל, התגייס להגן על מעסיקו, בנימין נתניהו, בעניין הסגירה הצפויה של ערוץ 10. "לא כל תוכנית ריאליטי בערוץ 10 היא שמירה על הדמוקרטיה", אמר שלשום בערב עיון במכון ז'בוטינסקי בתל אביב. הנדל השתמש במושג "ריאליטי" - שצבר הון סמלי מפוקפק במשך השנים - כדי להפחית מחשיבות הערוץ.

אלא שהנדל טועה: גם לתוכנית ריאליטי בערוץ 10 יש חלק חשוב בשמירה על הדמוקרטיה. ראשית, משום שעצם השידור של התוכנית מאפשר לצופה לבחור בה, ולא בתוכנית אחרת המשודרת בערוץ אחר באותה השעה. במובן הזה, ובלי קשר לאיכות התוכנית - שהרי לא נתניהו ולא הנדל אינם מבקרי טלוויזיה - האפשרות של הצופים לבחור ערוץ ולצפות ב"הישרדות" היא מימוש של פלורליזם תרבותי.

התפקיד האחר של תוכנית הריאליטי חשוב עוד יותר: לממן החזקת מערכת חדשות חזקה ועצמאית, שאינה תלויה באפוטרופסים פוליטיים, משל היתה רשות השידור או הטלוויזיה החינוכית. מערכת חדשות שתוכל להרגיש חופשייה ובטוחה לפרסם תחקירים משמעותיים על השלטון - כולל על הרגלי הנסיעות של ראש הממשלה לחו"ל - בלי לחשוש שהדבר יוביל לסגירתה.

לחצו לייק לפייסבוק "הארץ" וקבלו את מיטב הפרשנויות ישירות אליכם

נדמה, ששני הבטים אלה - פלורליזם תרבותי וביקורת על השלטון - הם שעמדו לנגד עיני ראש הממשלה ושמונת חברי הקואליציה בוועדת הכלכלה, שהצביעו בעד דחיית פריסת תשלום החובות של ערוץ 10. צהלות השמחה של חברי הוועדה לאחר שזכו לרוב - וקירבו בכך את רגע הפיטורים של מאות עובדים - הסגירו את מקור המוטיווציה האמיתי שלהם. מרבית האצבעות שהונפו במטרה לסגור את הערוץ הן אלה שהונפו במסגרת מסע החקיקה האנטי דמוקרטי השוטף את הכנסת ה-18 ונהפך לפניה הכעורים. מטרת-העל של המושב הנוכחי - בתמיכת ראש הממשלה - נותרה בעינה: השתקת השיח הפלורליסטי ופעולות נקם כלפי מי שמעז לבקר את השלטון. ערוץ 10 עונה היטב על הקריטריונים.

Read this article in English: Reality is also democracy

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ