לא להסתיר מהציבור

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, מקדם תיקון לחוק העונשין, שמטרתו למנוע באופן גורף פרסום בתקשורת של חומרי חקירה. "חומר חקירה", על פי התיקון, הוא מושג רחב, הכולל "מסמך, לרבות חומר מחשב או קלטת... שנוצר, נתפס, נתקבל, נרשם או תועד בידי שוטר או חוקר במסגרת חקירת עבירה". על פי התיקון, יוטלו עונשי מאסר של שנה עד שלוש שנים על שוטרים, תובעים, חשודים, נאשמים, סניגורים ועיתונאים, שיוכח כי השתתפו בשרשרת העברת החומר ופרסומו.

למרות החשיבות הרבה שיש בהגנה על זכויות נחקרים - יוזמת וינשטיין פסולה. הסתרה עקרונית והרמטית של חקירות מעין הציבור תפגע בחופש הביטוי של האזרח ובזכות הבסיסית של חשודים ונאשמים לחשוף את שאירע להם. ברור כי גם העיתונות תיפגע באופן משמעותי מהתיקון ותתקשה לבצע את תפקידה כשומרת הסף של זכויות האדם והאזרח. אם מטרת התיקון למנוע הדלפות, יואילו גורמי האכיפה לעשות בדק בית ולא להעניש עיתונאים תחת זאת.

האמירה של ראש אגף חקירות ומודיעין במשטרה, ניצב יואב סגלוביץ, בדיון על התיקון, ולפיה "צריך לחקור בחושך, הרחק מעיני הציבור", מלמדת על הסכנה האמיתית שבתיקון. שהרי בחושך, הרחק מעין הציבור, עלולות להיעשות פעולות לא לגיטימיות, שדבר קיומן לא ייוודע.

מלבד העובדה שנזקי התיקון שווינשטיין מקדם יהיו מרובים מתועלתו, נחוצה מידה של אטימות ציבורית כדי ליזום חקיקה כזאת בשעה ובאווירה הנוכחיות. הדמוקרטיה הישראלית נמצאת תחת מתקפה של גורמי כוח, המבקשים להשתיק את הפיות, להחריש את הביקורת ולהחשיך את המסך. בעיני גורמים אלה, הפרקליטות והתקשורת נמצאות בצד העוין של המתרס; והנה באים וינשטיין ועמיתיו להתגולל על התקשורת, להטיל איפול על התיקים ולסייע בכך בעיקר לחשודים בצמרת השלטון.

טוב היה לולא באה לעולם יוזמת האיפול; אך לא מאוחר מדי להודות בטעות ולגנוז את ההצעה הנפסדת.

Read this article in English: Don't keep the public in the dark

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ