שבחים עצמיים ומחירם

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

בנימין נתניהו נהנה לשמוע דברי הלל ושבח לפועלו כראש הממשלה, וכשהמחמאות אינן מגיעות מאחרים, הוא דואג להן בעצמו. שלשום השתתף בטקס הזיכרון ל-44 הרוגי השריפה בכרמל, במלאת שנה לאסון. לקראת האירוע שכתבה לשכת נתניהו את דברי הקישור של מנחה האירוע, דן כנר, ושיבצה בהם ביטויי התפעלות מתפקודו של ראש הממשלה בזמן השריפה ואחריה.

משהתבררו ממדי הדליקה, נתניהו אכן נרתם לניהול המשבר ופנה למדינות וחברות זרות שיסייעו לישראל בשיגור מטוסי כיבוי. לאחר מכן דחף להקמת טייסת כיבוי קבועה, בהחלטה שנויה במחלוקת. אבל אפילו אם מילא את תפקידו כראוי בזמן האסון, נתניהו שגה כאשר הכניס שבחים עצמיים לדברי הקישור בטקס זיכרון ממלכתי. זו לא הדרך וזו לא הבמה, כפי שבאזכרות לחיילי צה"ל לא נהוג שהקריין משבח את ראש הממשלה, שר הביטחון או מפקדי הצבא על מילוי תפקידם במלחמות.

דברי השבח נשמעו כניסיון לקבע את מעמדו של ראש הממשלה בדעת הקהל, לקראת פרסום דו"ח מבקר המדינה על השריפה בכרמל. נתניהו מקווה, כנראה, שתגובתו המהירה לאסון תגמד את מחדלי הממשלה בהיערכות שקדמה לו. אבל חמור מזה, שכתוב דברי הקישור מעיד על בעיה בהתנהלות הציבורית של נתניהו, שחוזרת על עצמה לאורך הקריירה הציבורית שלו: תשוקתו לקבל קרדיט בכל מחיר, ותחושתו שמקפחים אותו ולא מכירים בגדולתו כמנהיג. גם אתמול, במקום שיודה בטעותו, לשכתו הדפה את הטענות ומקורביו הפוליטיים יצאו להגנתו מול "המתקפה התקשורתית".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב החדשות והפרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

הבעיה בהתנהלות הזאת איננה רק בחוסר הצניעות - "יהללך זר ולא פיך". היא מעוררת גם תהיות ביחס לשיקול הדעת של ראש הממשלה בעניינים גורליים יותר. העיסוק המופרז של נתניהו בטיפוח תדמיתו הציבורית מדאיג. מי שמבקש את אמון הציבור בהכרעותיו בענייני מלחמה ושלום, מצווה לנהוג בזהירות ובענווה ולא בגאוותנות ורדיפת כבוד, שבצילן מסתתרת גם התחמקות מאחריות.

Read this article in English: The price of self-praise

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ