מאמר המערכת

אף על פי שהממשלה והכנסת מכריעות בעניינים הרי גורל, המגע העיקרי של האזרח הוא עם הרשות המקומית. חיי היום יום נקבעים בהחלטות של מועצת הרשות, ובמיוחד של העומד בראשה. דו"ח מבקר המדינה, שהתפרסם השבוע, מדאיג לפיכך בחומרתו. זה עוד פרק בסדרת מסמכי ביקורת בתקופת השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, המסתיימת בעוד כחצי שנה. גובר המתח לקראת השלמת דו"חות העוסקים באחריות בכירים במערכות הממשל, בכלל זה אסון השריפה בכרמל ויחסי שר הביטחון אהוד ברק והרמטכ"ל הקודם גבי אשכנזי.

לקראת דו"ח הכרמל, הצפוי להטיל על ראש הממשלה ושרים "אחריות מיוחדת" ולפגוע גם בממלאי תפקידים מבצעיים, כבר היו מי שהזדרזו להטיל דופי בביקורת. אפשר לראות בכך גם מבוא למאבק על מינוי המבקר הבא, שכוחות חזקים יפעלו לכך שלא יהיה חריף ונוקב כלינדנשטראוס.

על פי דו"ח הביקורת, מה שנכון לשלטון המרכזי, כולל הזיקה האסורה בין הון לשלטון (מונח המהדהד מאז ימי המבקרת מרים בן-פורת), נכון גם לשלטון המקומי. ראשי עיריות - טוב שהמבקר מפרט את שמותיהם - מיטיבים עם מי שהיטיבו אתם, על חשבון הקניין הכללי והתקציב הציבורי. כשפרשיות אלה נוגעות בפלילים יש להן המשך בדמות העברה ליועץ המשפטי לממשלה, וממנו לחקירת משטרה. אך גם כשהן ספק-חוקיות ופוגעות רק בתקינות המינהל והסדר, יש לשרשן. בלא אמון התושבים, שהם גם משלמי המסים (והארנונה), יתפורר הממשל בעיריות ובמועצות.

גם מקום הביטחון וזיקתו לרשויות המקומיות לא נפקד בדו"ח. למרות מה שנאמר בדו"ח אחרי דו"ח, למרות הקמת רשות חירום לאומית ומשרד להגנת העורף, למרות מטחי רקטות שהחלו בצפון, נמשכו בדרום והתפשטו למרכז, עד שאין יישוב אחד המחוסן מפגיעה - טרם הוסדר הטיפול ביישובים רבים בשעת חירום. זאת כבר איננה שחיתות כספית, אלא הזנחה, שמחירה ננקב בחיי אדם. טוב שהמבקר מתריע על כך, ורע שממצאיו מטופלים בעצלתיים.

Read this article in English: Corruption close to home

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ