בין בילעין לבנימין

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

מאז ההתפרעות של עשרות מתנחלים במיפקדת חטיבת בנימין בשבוע שעבר, חוזרים דוברים שונים, ובהם גם ראש הממשלה, על ההשוואה בין המתנחלים הפורעים לבין המפגינים נגד גדר ההפרדה בבילעין. בנימין נתניהו שב וערך את השוואה הזאת גם השבוע, במהלך טקס הדלקת נר ראשון של חנוכה במטה חטיבת אפרים. מדובר בהשוואה מופרכת ומקוממת.

בבילעין מתקיימת זה כמה שנים פעילות מחאה עיקשת של תושבים פלסטינים ופעילים ישראלים ובינלאומיים נגד נישול תושבי הכפר מאדמותיהם וחצייתו על ידי גדר ההפרדה. המאבק אף זכה להכרת בג"ץ, שהורה לשנות את תוואי הגדר. לפעמים גולשות ההפגנות בבילעין גם לאלימות, הן בשל האמצעים החריפים שנוקטים צה"ל ומג"ב נגד המפגינים והן בשל יידוי אבנים מצד המפגינים.

במשך השנים נהרגו יותר מ-20 אנשים שהפגינו נגד הגדר בכפרים הפלסטיניים השונים - האחרון שבהם הוא מוסטפא תמימי, שנהרג החודש בנבי סאלח מרימון גז שנורה היישר לראשו. עשרות מפגינים נפצעו ונעצרו, לפעמים לתקופות ממושכות.

ההשוואה בינם לבין פורעי המתנחלים מופרכת, לפיכך, גם ביחס לאמצעים שצה"ל ומג"ב מפעילים מול שני הצדדים: סלחנות ועצימת עיניים לנוכח פרעות המתנחלים, ויד קשה ואלימה, לפעמים אפילו קטלנית, נגד מפגיני השמאל.

בניגוד למתנחלים, מפגיני בילעין לא מכלים את זעמם בחסרי ישע באמצעות פעולות "תג מחיר". הם לא מתנכלים לשכניהם, לא מאיימים עליהם, לא עוקרים מטעים, לא שורפים בתי כנסת, שדות ובתי מגורים ולא מציתים מכוניות. הם נאבקים נגד מה שמצטייר בעיניהם כחוסר צדק משווע - ושהוכר ככזה, לפחות חלקית, גם על ידי בג"ץ. נכון שגם המתנחלים מתקוממים נגד מה שמצטייר בעיניהם כחוסר צדק - פינוי המאחזים, אבל המאחזים הם בלתי חוקיים בעליל, ובג"ץ קבע שיש לפנותם. לכן אין מקום להשוואה הזאת: בין בילעין לבנימין יש הבדל תהומי.

Read this article in English: Between Binyamin and Bil'in

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ