מדיניות חוץ אובדנית

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

אחרי שסגן שר החוץ, דני אילון, הושיב את שגריר טורקיה בישראל על כיסא קטן, הגיע תורו של השר, אביגדור ליברמן, להעמיד את אירופה במקומה. בתגובה להודעת גינוי נגד מדיניות ההתנחלויות, מעשי האלימות נגד פלסטינים ופגיעה במסגדים, שפירסמו בשבוע שעבר ארבע החברות האירופיות במועצת הביטחון, נזף משרד החוץ בירושלים בגרמניה, בצרפת, בבריטניה ובפורטוגל והכריז עליהן "לא רלוונטיות". הוא לא הסתפק בכך והכתיב למדינות האיחוד האירופי סדר יום מדיני: התמקדו בנעשה בסוריה ובאיראן והניחו לסכסוך הישראלי-הפלסטיני.

אירופה נערכת מן הסתם בחרדה לנזיפה הבאה מירושלים, הפעם בעקבות המחאה שהגיש האיחוד האירופי למשרד החוץ על פינוי בדווים והריסת בתי פלסטינים בשטח אי-1, בין מעלה אדומים למזרח ירושלים. יש להניח שרוסיה, הודו, ברזיל ודרום אפריקה, שהביעו חוסר נחת ממדיניות ההתנחלויות, נשלחו לחפש רלוונטיות במחוזות אחרים.

הודעת הגינוי נגד שלוש המדינות החשובות באירופה, שישראל מחזרת על פתחיהן במאבק נגד הגרעין האיראני ולבלימת היוזמה הפלסטינית באו"ם, מייצגת מדיניות חוץ אובדנית. תהליך השלום שימש עוגן לטיפוח היחסים עם הקהילה הבינלאומית. בהעדר יוזמה מדינית ישראלית, העיסוק ביוזמות לסיום הכיבוש מפנה מקום לביקורת על עוולות הכיבוש. ארצות הברית נותרה המחסום היחיד בין ישראל לבין בידוד בינלאומי הגובל בסכנה אסטרטגית.

עם זאת, יש יותר משמץ של אמת בטענה שהאיחוד האירופי אינו רלוונטי בזירה הישראלית-הפלסטינית; כבר בהחלטת ונציה, שהתקבלה ביוני 1980, הודיעו תשע חברות הקהילה האירופית כי פתרון כולל של הסכסוך הישראלי-הערבי "הכרחי ודחוף יותר משהיה אי-פעם". הן הבטיחו למלא "תפקיד מיוחד ולפעול עתה באופן מוחשי יותר" כדי להביא לסיום הכיבוש בשטחים. יש לקוות שהתנהגותה ההזויה של ממשלת ישראל תמריץ את ידידיה של ישראל באירופה לממש את ההתחייבות הזאת ולהיות באמת רלוונטיים.

Read this article in English:Wanted: A relevant Europe

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ