נקמת הטרמפיסטים בטורקיה

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

הכרה ישראלית רשמית ברצח העם הארמני נשקלה במשך השנים אל מול האינטרסים המדיניים של ישראל בטורקיה, מחד גיסא, ולנוכח החשש לאובדן בלעדיות על המושג "שואה" כ"נכס" יהודי, מאידך גיסא. שאלות של מוסר או הזדהות עם השואה הארמנית היו שאלות משניות ועלו מדי פעם בשיח הציבורי. גם עכשיו הזדעקה לשכת ראש הממשלה להתערב בדיון בוועדת החינוך של הכנסת על הגדרת רצח העם הארמני, בטענה שתוצאות הדיון עלולות לחבל ביחסי ישראל עם טורקיה. גם לא מיותר להיזכר בהתבטאויות של ח"כים ושרים אחרי פרשת המשט הטורקי, שאיימו להעלות על סדר היום את רצח העם הארמני כנקמה על התקפות ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, על ישראל.

אכן, הטרמפ שתפסו הח"כים על הצעת החוק הצרפתית, המגדירה את הכחשת רצח העם הארמני כעבירה, מדיף ריח של נקמנות מדינית יותר מאשר כוונה אמיתית לתקן עוול היסטורי. שהרי לישראל היו הזדמנויות רבות להפגין את הזדהותה עם העם הארמני בשעה שיחסיה עם טורקיה היו תקינים. אבל אז העדיפה ישראל את האלם המוסרי, ואפילו הפעילה את קשריה עם ידידיה בקונגרס האמריקאי כדי לבלום שם חקיקה שתכיר ברצח העם הארמני.

ישראל, אחת המדינות האחרונות בעולם הכובשת עם אחר ומכחידה את זכר הנכבה הפלסטינית, אינה יכולה עכשיו להתהדר בגלימה מוסרית, כשמתחתיה לוהטת התחשבנות מדינית. הרי הוראת השואה הארמנית בבתי הספר בישראל - כמו הוראת הנכבה - אינה דורשת דיון מיוחד בכנסת; שר החינוך מוסמך להחליט על כך בלי לחולל פסטיבל של מוסריות ריקה.

כמיליון וחצי הארמנים שנרצחו או גורשו בצעדות מוות בשנת 1915 ראויים להכרה בינלאומית בשואה שפקדה אותם, ובראש ובראשונה להכרה של טורקיה בפרק ההיסטורי הנורא הזה. אבל כריכת ההכרה בשואה הארמנית בעיתוי מדיני נוח, בחשבונאות פוליטית וכאמצעי להתנגחות עם טורקיה - רחוקה שנות אור מן ההכרה שלה ראוי העם הארמני.

Read this article in English: Israel must not politicize recognition of Armenian genocide

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ