חושך לגרש

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

האירועים האלימים שהתרחשו השבוע בבית שמש - החל בהתנפלות ביריקות ובגידופים על הילדה נעמה מרגוליס בדרכה מבית הספר הביתה, וכלה בפגיעה בצוותי טלוויזיה שבאו לעשות את עבודתם העיתונאית - הם איתות אזהרה חמור. הציבור הרחב חש בסכנה, ואתמול בערב באו רבים לבית שמש להפגין נגד ההתפרעות הקיצונית הזאת ונגד האיום המרחף מעליה ומבשר רע. זוהי התארגנות מבורכת, המעידה על מעורבות ואכפתיות אזרחית, ועל רצון לשמור על החברה מפני אלה הבאים להחריבה. עם זאת יש לזכור כי בית שמש היא מקרה קיצוני, כי הגרעין הקשה של הפורעים הוא חריג בעייתי, ושרוב הציבור החרדי מוקיע את הקיצוניות הזאת וסובל ממנה בעצמו סבל רב.

הניסיון הישראלי מלמד כי שנאה גורפת כלפי חרדים היא המוצא הקל ביותר לכל פופוליסט, בפוליטיקה או בכלי התקשורת. שנאה זו עלולה להוביל לתוצאות הרסניות. במקרה הטוב היא תעצים את בדלנות החרדים. במקרה הרע, היא תעצים את האלימות. הפורעים בבית שמש הם עבריינים פליליים לכל דבר ועניין. הם אינם יכולים להסתתר מאחורי השקפת עולמם הדתית, פסקי ההלכה של רבניהם או הטענה (הנכונה כשלעצמה), שהרשויות העדיפו להתעלם במשך שנים מההפקרות הגוברת בעיר המתחרדת והניחו לגרעין הריאקציוני להלך אימים על התושבים בה ולהפוך אותם לבני ערובה חסרי אונים.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הפרשנויות ישירות אליכם

כיוון שכך, המשימה לגרש את החושך - להבהיר לקיצונים שישראל היא מדינת חוק, ושרובם המכריע של הישראלים אינם רוצים לחיות במדינת הלכה נחשלת אלא הם מעדיפים לחיות כאזרחים שומרי חוק בחברה חופשית, פתוחה ונאורה - מוטלת על הממשלה. הממשלה חייבת לגבש מדיניות נחרצת וחד משמעית, שבמסגרתה יתאפשר למשטרה, לפרקליטות ולבתי המשפט לטפל על פי חוק במתפרעים ובמנהיגים הרוחניים המדרבנים ומשלהבים אותם להשתוללות. אנשים אלה מסכנים את שלום הציבור שבתוכו הם חיים, ומאיימים לערער את הדמוקרטיה ואת החברה הישראלית כולה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ