מאמר המערכת

על רקע ההצהרות הלוחמניות של הרמטכ"ל, המאיים כי "לא יהיה מנוס ממבצע צבאי רחב נוסף בעזה", תמוהה השתיקה לנוכח ההצהרות ההיסטוריות של חאלד משעל. ראש הלשכה המדינית של החמאס הצהיר השבוע, שהחמאס החליט לעבור מהתקוממות מזוינת להתקוממות עממית וכי ההסכם בינו לבין פתח כולל הקמת מדינה פלסטינית בגבולות 67', שבירתה ירושלים המזרחית, בלי ויתור על זכות השיבה.

התקוממות עממית, על פי משעל, פירושה הפגנות ומרי אזרחי בלא שימוש בנשק. אין כאן הכרה בישראל וגם לא נטישת אופציית המאבק המזוין, הנותרת כ"זכות העם הפלסטיני", אך לתקופה שלאחר הקמת המדינה. קריאה רציונלית של המציאות, הסביר משעל, המצב בסוריה והישגי המהפכות העממיות הן שגרמו לארגון לבחון שוב את דרכו, לחתום על הסכם הפיוס ולשנות את אסטרטגיית המאבק. אלה הצהרות יוצאות דופן, המבהירות עד כמה נסיבות פוליטיות יכולות לחולל תפניות אסטרטגיות ואפילו אידיאולוגיות.

אך במקום לעודד את הכיוון החדש של החמאס, להביע תקווה להפיכתו למפלגה פוליטית לגיטימית ולתמוך בהקמת ממשלה פלסטינית מאוחדת, הגיבה ישראל בתגובה השגרתית - אלם ואדישות כלפי ההצהרות, ואיום במבצע צבאי. וכך בשעה שההנהגה הפלסטינית היטיבה לקרוא את המפה הפוליטית באזור ומתכוננת לשלב הבא במאמציה להשגת הכרה בינלאומית במדינה פלסטינית, תקועה ישראל בתפישותיה הישנות, שהביאו לדחיית כל מהלך מדיני.

בעתיד הקרוב מאוד תוכל פלסטין להציג לעולם ממשלה אחודה, השולטת על שני חלקי פלסטין ונשענת על מצע מוסכם, שגם מדינות הקוורטט לא יוכלו לדחותו. ישראל, אפשר לשער, תחרים את הממשלה ותתחפר בשוחת המילוט שלה מתהליך מדיני.

הממשלה אינה רשאית להתעלם מהצהרות הנהגת החמאס ולדחות את הסיכוי להשיג לפחות הפסקת אש עם הארגון. אל מול התפנית של החמאס, האיום בפעולה צבאית נשמע כאיום על יישובי הדרום יותר מאשר על רצועת עזה.

Read this article in English: Listen to Hamas

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ