שנת חילופי עונות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בשלהי 2011 מנשבות בעולם רוחות של שינוי, החוצות גבולות וגם מניין סדור של חודשים ושנים. תעיד על כך ההתייחסות אליהן במושגים של חילופי עונות: התקוות שנתלו ב"אביב הערבי" ובגל המחאה שהקיף את העולם כולו, התחלפו באכזבות ובחששות מ"חורף" שבו ענני האיסלאם הקיצוני מעכירים את תקוות הדמוקרטיה; ערפל כלכלי עוטף את אירופה; אבל הקור - שמבריח את המפגינים מחוצות ערי המערב - לא עוצר בעד המפגינים ברוסיה.

רבים אכן חשים שיש "משהו באוויר": אנו מצויים בפתח תקופה חדשה, אולי מהפכנית, שמהותה עדיין אינה מחוורת, ועתידה אינו ידוע. האינטרנט, הרשתות החברתיות והסמרטפונים חילקו מחדש את הכוח וההשפעה בעולם, דבר שבא השנה לידי ביטוי דרמטי בהפגנות המוניות, במיטוט משטרים שנראו עד כה חסינים מכל שינוי, ובביזור של אמצעי הביטוי שהיו שמורים עד כה לבמות הפוליטיות והתקשורתיות הממוסדות. התקווה שאמצעי התקשורת החדשים יביאו רוח של דמוקרטיה, פיוס ואחווה, ולא אטומיזציה, פילוג ושנאה - תלויה עדיין ביישום הערכים האנושיים הישנים: רצון טוב, שאיפה לנאורות ומנהיגות יצירתית.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב מאמרי "הארץ" ישירות לפייסבוק שלכם

מול המגמות העולמיות מתייצבת ישראל השנה בסינכרוניזציה מעט מוזרה: הפגנות ההמונים של הקיץ הציבו אותה לכאורה בקידמת רוח המחאה הצעירה חובקת העולם, וניהולה הכלכלי הותיר אותה כאי של יציבות יחסית. אבל מבחינה פוליטית ומדינית ישראל נסחפה עמוק לתוך החורף האזורי. תנועת המחאה עקפה את שאלות היסוד של הישראליות ולא קיבלה מינוף פוליטי ממשי. ובשעה שכיסאות השליטים בעולם רועדים - בישראל מתבצר שלטון נטול-אלטרנטיבה, עקר מתקווה, העסוק בעיקר בסתימת פיות ובמניפולציות פוליטיות, שנועדו לשימורו העצמי. במקביל, ישראל נשטפה בגל דתי-קיצוני עכור, מונהגת לכיוון ניכור ובידוד, אפופה באיומים מלחמתיים ובחששות מדיניים.

התחזית העולמית לשנה הבאה מעורפלת. בישראל היא ברורה: האביב מעולם לא נראה רחוק יותר.

Read this article in English: A year of changing seasons

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ