חוקי הג'ונגל

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

בשעה שבזירה המדינית מצטיין ראש הממשלה בנימין נתניהו בעיקר בקפיאה על השמרים, בכל הנוגע לטיפוח מפעל ההתנחלויות הוא מגלה יצירתיות יתרה. כל אימת שמערכת המשפט מצווה לפנות מאחז לא חוקי, כולל מבנים שהוקמו על אדמה פרטית של פלסטינים, נמצא פתרון קסמים שמפר את צו בית המשפט. במשך השנים הכשירו ממשלות ישראל עשרות מאחזים לא חוקיים, שהוקמו בברכתן ובכספי ציבור. במקרים שבהם בג"ץ הורה לפנות מאחז שהוקם על אדמה גנובה, הפרקליטות התחייבה לקיים את הצו. בסוף השבוע שעבר הממשלה עשתה צעד נוסף במדרון החלקלק של שלטון החוק בארץ המתנחלים; השר בני בגין התחייב להכשיר בדיעבד את מאחז רמת גלעד, שהוקם ללא אישור רשמי או מעורבות של הממשלה.

על פי ההסכם, שהושג בצל איומים מצד המתנחלים ובאי כוחם בכנסת ובממשלה, תשעה קרוואנים שנבנו על קרקעות פרטיות יועתקו כמה עשרות מטרים מהגבעה שעליה ניצב המאחז ל"אדמות מדינה". מעמדם החוקי של שני מבנים נוספים ייבדק. כפרס על הסכמת תושבי רמת גלעד להימנע מתקיפת החיילים שהיו אמורים לפנותם, המדינה תכשיר את שאר המבנים במאחז, שהוקמו ללא אישור שר הביטחון וללא היתרי בנייה.

פתרונות בנוסח רמת גלעד, שעיקרם העתקת מבנים שהוקמו על אדמות פרטיות ל"אדמות מדינה", נהפכים בידי הממשלה למכשיר להעמקת הכיבוש והכשלת פתרון שתי המדינות. ישראל היא המדינה היחידה בעולם שמכירה בזכותם של אזרחיה לתקוע יתד מעבר לקו הירוק. בהסתמך על החוק העותמני, ישראל הפקיעה במשך השנים בגדה המערבית כמיליון דונם, על ידי הגדרתם "אדמות מדינה", כדי להקים עליהם יישובים יהודיים. שר הביטחון אהוד ברק מדמה את ישראל ל"וילה בג'ונגל". אין דבר קרוב יותר לחוק הג'ונגל ממערכת החוקים והנהלים המעוותים שמאפשרים את בנייתן של שכונות וילות בהתנחלויות ואת הכשרתם של מאחזים פרועים דוגמת רמת גלעד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ