תמרור אזהרה ביומטרי

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

אלפי כרטיסי אשראי ישראליים נחשפו שלשום על ידי האקר הטוען, כי הוא חלק מקבוצת ההאקרים הסעודית group-xp. ההאקר, שכינויו 0xOmar, פרץ לאתר ONE - אתר הספורט הפופולרי בישראל - והציג בעמודו הראשי פרטים של אלפי ישראלים. מלבד מספר כרטיס האשראי שלהם, נחשפו כתובות, שמות, מספרי טלפון ותעודת זהות.

חשיפת הפרטים התבצעה באמצעים פשוטים יחסית: קבוצת ההאקרים פרצה לאתרים ישראליים רבים, שבהם משתמשים בכרטיסי אשראי באופן קבוע לרכישת מוצרים שונים, ולאחר מכן פירסמה את פרטי הלקוחות. בתגובה לפריצה הודיעו חברות האשראי, כי "לא צפויה פגיעה בלקוחות, כל הכרטיסים נחסמו לרכישות באינטרנט או בטלפון ובימים הקרובים כל מי שנפגע, כרטיסו יוחלף. גם אם הצליחו לבצע רכישה - נחזיר את הכסף".

אלא שבעוד שאת כרטיסי האשראי ניתן לחסום ובכך לבטל אפשרות של הפסד כספי, הרי שאת פרטי האנשים - כתובות, שמות, מספרי טלפון, מספרי תעודת זהות - לא ניתן יהיה למחוק. מרגע שהופצו באינטרנט, הופקעו פרטיהם של אלפי ישראלים מרשותם והפכו רכוש ציבורי.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הפרשנויות ישירות אליכם

הפעולה של ההאקרים הסעודים צריכה לשמש תמרור אזהרה ביחס ליישום חוק המאגר הביומטרי. החוק, שהובל על ידי ח"כ מאיר שטרית ושתקנותיו אושרו במאי 2011 על ידי ועדת השרים ליישומים ביומטריים, עלול לחשוף את אזרחי ישראל לפגיעה חמורה בפרטיותם. ארגוני פשיעה או ארגונים זרים, המעוניינים לפגוע במדינה ובאזרחיה, עלולים לחדור למאגר הביומטרי העתידי ולעשות בו כבשלהם.

ראש מטה הסייבר הלאומי, יצחק בן ישראל, אמר אתמול, כי "המצב שבו כל קבוצת האקרים יכולה לחדור למאגרי נתונים יכול להיפסק רק אם תיבנה מערכת הגנה מתאימה, וזה מה שממשלת ישראל החליטה לעשות". אלא שגם הממשלה צריכה להפנים: בעידן טכנולוגי שבו כל מערכת הגנה מהווה פוטנציאל לחדירה, המאגר הביומטרי הוא פרצה הקוראת לגנב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ