הנאשמת: השיטה

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

יש בניינים ההופכים לסמלים שליליים של ערי בירה. למשל, ווטרגייט, מכלול מגורים ומשרדים על גדת הפוטומק, שהיה לסמל שחיתות ממשלית בעקבות עבירות פריצה ועדויות שקר של הנשיא ריצ'רד ניקסון ומקורביו. כנציג ירושלים ואחיו ההררי מצטרף אליו הולילנד, אנדרטה מנקרת עיניים לשחיתות עירונית, עושר ליזמים וטובות הנאה לנבחרי ציבור, פקידים וסרסורי שלמונים.

פרשת הולילנד, המגיעה לבית המשפט עם הגשת כתבי האישום נגד החשודים בה ובשתי פרשות משיקות במקומות אחרים בישראל, צריכה להיות גם קו פרשת המים ביחס הציבורי לאורחות המינהל והממשל. האישומים נגד ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, יורשו בראשות עיריית ירושלים אורי לופוליאנסקי ורבים אחרים טעונים הוכחה; הנאשמים יישארו כמובן חפים אלא אם יורשעו בדין. עול זה מוטל על הפרקליטות, הנשענת במידה רבה על עד מדינה שבריאותו רופפת ואמינותו תעמוד למבחן. ואולם, הנאשמת המרכזית, שתתקשה להתגונן, היא השיטה עצמה.

זו שיטה מושחתת מיסודה של תן וקח, שוחד לבכירים בתפקידי מפתח ולעוזריהם הסמוכים אל המפתח, תמורת שווה ערך של הון עתק ליזמים, על חשבון הציבור. החשבון מוגש בשני אופנים. ראשית בהליך מעוות של אישורים, בהסתרת אינטרסים ושיקולים זרים ובלא שוויון בהזדמנויות למי שאינו מכיר את נפתולי השוחד ואינו מסכים להשחתה, ושנית בתוצאה האדריכלית, המכערת את קו הרקיע של בירת ישראל. אין לירושלים זכויות יוצרים על השיטה. היא קיימת ביישובים רבים אחרים, ולפי תיקים משטרתיים ובדיקות של מבקר המדינה מאפיינת את השלטון המקומי. והדרך מהשלטון המקומי למרכזי קצרה, ולראיה אולמרט. חוקרי המשטרה והתובעים בפרקליטות הצליחו בעבודה מסורה ומתוחכמת להרכיב מארג משכנע, לכאורה. המשימה הבאה, לבדוק ולפסוק, אינה רק של השופטים בתיק הולילנד, אלא של הציבור כולו. עליו להתנער מהשחיתות ולעקור את המוכתמים בה מהשלטון.

Read this article in English: The system is on trial

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ