חוק המסתננים: חרפה

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

מכל שטף החוקים האנטי דמוקרטיים שניחתים עלינו לאחרונה זה אולי המחפיר מכולם. אחרי דיון לילי ממושך, קיבלה שלשום מליאת הכנסת את התיקון לחוק המסתננים בקריאה שנייה ושלישית. רק שמונה ח"כים הרימו ידיהם נגד התיקון ו-37 תמכו בו.

מעכשיו מבקשי עבודה מאפריקה, שהסתננו לישראל באורח לא חוקי, יושלכו למאסר למשך שלוש שנים, בלא משפט ובלא הבחנה בין מבקשי מקלט למבקשי עבודה. בנוסף, התיקון לחוק מטיל עונשי מאסר כבדים על כל מי שסייע למסתננים או סיפק להם מקום לינה, אם אלה הבריחו סמים או נשק. גם הסתייגותו האמיצה של היועץ המשפטי של הכנסת, איל ינון, לא הועילה והחוק נחקק.

המלים נעתקות לנוכח מעשה החקיקה המביש הזה. השלכתם למאסר ממושך בלא משפט של בני אדם אומללים, שבאים לישראל כדי למצוא פרנסה, היא מעשה אנטי דמוקרטי ואנטי אנושי. כל מאסר בלא משפט הוא אקט קיצוני שמקומו לא יכירנו במדינת חוק, קל וחומר כשקורבנות החקיקה הם מבקשי עבודה, שלא מבקשים לפגוע במדינת ישראל. העובדה שהתיקון בחוק מתבסס על חוק המסתננים מ-1954, שכוון נגד הפדאיון ופליטים פלסטינים שביקשו לחזור לבתיהם או להציל מקצת מרכושם אחרי מלחמת תש"ח - רק ממחישה את חומרתו. אם בשנותיה הראשונות של המדינה עוד אפשר היה לקבל איכשהו את החוק הדרקוני הזה, ב-2012, כשלא נשקפת כל סכנה ביטחונית אמיתית מהמסתננים, השלכתם לכלא לתקופה כה ממושכת היא מעשה בלתי נסבל.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב מאמרי "הארץ" ישירות לפייסבוק שלכם

בעיית מבקשי העבודה צריכה למצוא את פתרונה בדרכים אחרות, ודאי לא באמצעות מאסר ממושך בלא משפט. ישראל רשאית לסגור את גבולותיה ולעצב לעצמה מדיניות הגירה, כמו המתוקנות שבמדינות, אבל לא להשליך לכלא אנשים שחלקם מוכרים כפליטים ששום דלת לא צריכה להיסגר בפניהם, ודאי לא דלתה של מדינת ישראל. אל ספר החוקים של ישראל נוסף שלשום חוק מיותר ומתלהם, שספק אם יפתור את הבעיה שלשמה נחקק.

Read this article in English: Disgrace

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ